ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Melville Herman (*01.08.1819 - †28.09.1891)

   
­­­­

Benito Cereno

Dějištěm této novely je loď a ji obklopující moře. Loď v malém odpovídá modelu světa s neustále probíhajícím bojem dobra a zla. Autor příběhem vzpoury na otrokářské lodi nepřímo kritizuje společenské poměry 18. století.
V podobě dobrodružných a čtenářsky vděčných příběhů tak Melville vyslovuje svůj ucelený názor na svět své doby.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Billy Budd - Benito Cereno. Vydalo nakladatelství Vyšehrad v Praze roku 1978 (1. vydání). Přeložili Jiří Munzar a Eva Kondrysová, doslov napsal Jiří Munzar. Počet stran: 229.

HLAVNÍ POSTAVY:

kapitán Amaso Delano (Američan) , kapitán Benito Cereno (Španěl), černý otrok Babo

OBSAH:

Psal se rok 1799 a kapitán Amaso Delano zakotvil se svou velkou tuleňářskou lodí s názvem Mládencovo potěšení u opuštěného ostrova Santa Maria. Najednou si všiml další lodě, která tam připlouvala. Vypadalo to, že tamější prostředí nezná a má tedy problémy. Kapitán Delano byl velmi dobrosrdečný člověk, a tak chtěl připlouvající lodi s názvem San Dominick pomoci.

Když vstoupil na její palubu, přivítal ho kapitán Benito Cereno. Byl to velmi zvláštní člověk stejně tak jako celá jeho posádka. Na lodi převažovali lidé černé pleti, otroci, kteří se však chovali velmi neukázněně a troufale. Vypadalo to, jako by si bílí lidé, námořníci, nedokázali zajistit kázeň, avšak chod lodi i tak fungoval. Benito se svěřil Delanovi se svými útrapami. Posádku postihly kurděje a horečka, navíc velmi nepříjemná vichřice a poté naopak bezvětří. Zemřelo spoustu bílých lidí i nějací černoši. Sám kapitán Benito byl nemocný a jejich hovor často přerušilo jeho omdlení. Vždy ho však zachraňoval jeho černý sluha Babo, před kterým neměl žádné tajemství a který se od něho ani nehnul. Neměli už žádné zásoby pitné vody ani jídla, a tak hodný kapitán Delano poslal své lidi právě pro vodu a jídlo. Sám na lodi zůstal a strávil tam skoro celý den, než jeho lidé přijeli zpět.

Za tu dobu měl možnost pozorovat dění na lodi San Dominick a byl z toho velmi zmatený. Často měl pocit, že na této lodi není něco v pořádku, ale pokaždé tyto myšlenky rychle zahnal. Benito se k němu sice někdy choval nezdvořile, často koukal se sklopeným zrakem a mluvil divně, ale Delano to přičítal jeho nemoci. Krom toho, sluha Babo ho vždy dokázal přesvědčit, že je vše, jak má být.

Když Delano splnil svůj slib a poskytl jim jídlo a pití, chtěl se se svými lidmi vrátit na tuleňářskou loď. Najednou do jeho člunu skočil Benito a Babo ho následoval. Když Delano zjistil, že Babo chce zabít svého pána a že na lodi je velký rozruch, pochopil stav věcí. Baba uvěznil a s Benitem si poprvé o samotě promluvil. Ten mu sdělil, že na jeho lodi se černí otroci vzbouřili a zabili spoustu jeho posádky a také jeho přítele Alexandra Arandu. Neměli však žádné zbraně kromě seker, a tak se kapitán Delano rozhodl, že na ně zaútočí a loď získal zpátky. Společně pak odjeli do Limy, kde probíhal soudní proces. Babo i ostatní černí otroci byli zabiti a Benito za pár týdnů také podlehl své nemoci.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 04.02.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Herman Melville - Benito CerenoMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­