ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Böll Heinrich (*21.12.1917 - †16.07.1985)

­­­­
Heinrich Böll se narodil 21. prosince 1917 v Kolíně nad Rýnem, kde se odehrávají i mnohé z jeho příběhů. V Kolíně nad Rýnem se odehrává i Böllova prvotina A anděl mlčel.
Böllův otec byl umělecký truhlář. Böll studoval gymnázium, učil se knihkupcem (stejně jako hlavní postava z románu A anděl mlčel). V roce 1939 byl studentem germanistiky a klasické filologie na univerzitě. Byl povolán do války, bojoval ve Francii, v Sovětském svazu, Rumunsku, Maďarsku a v závěru války v Německu na západní frontě. Ve válce se oženil, ale jeho žena válku nepřežila. Po skončení války začal psát, také cestoval, dlouhou dobu strávil v Irsku.
Dostalo se mu uznání nejen čtenářů, ale i oficiálních institucí. Stal se čestným doktorem Americké akademie umění a literatury, členem berlínské Akademie umění, bavorské akademie krásných umění, čestným občanem svého rodiště aj. Byl držitelem různých literárních cen, například dostal cenu Skupiny 47, Cenu německé literární kritiky, Francouzský kulturní řád umění a literatury aj. V roce 1972 byl oceněn Nobelovou cenou za literaturu.

DÍLO:

povídky "Vlak dojel přesně; Ztracená čest Kateřiny Blumové (mohutná obžaloba bulvárního žurnalismu); Chléb mladých let; Irský deník"
romány "Kdes byl, Adame?; A neřekl jediné slovo; Biliár o půl desáté; Klaunovy názory; A anděl mlčel"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: KíťaMíťa, 28.11.2007

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-A anděl mlčel
-Vlak dojel přesně
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Heinrich BöllMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­