ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Böll Heinrich (*21.12.1917 - †16.07.1985)

­­­­

Vlak dojel přesně

Hlavní hrdinou této povídky je Andreas. Příběh se odehrává ve 2. světové válce.
Andreas má velký odpor k válce, ale na podzim roku 1943 musí odjet vlakem na frontu. Vlak odjíždí z Německa do Polska. Andreas je přesvědčen, že zemře mezi Lvovem a Černovicemi a pořád dokola si opakuje, že zemře "brzy". Za cesty ho osloví dva vojáci, jestli by si s nimi nezahrál karty. Souhlasil, nevěděl, jak se jmenují, tak jednoho pojmenuje neoholenec a druhého blonďák. Nakonec se z nich stanou přátelé. Po nějaké době vlak zastavil v Přemyšli, kde mají dvě hodiny čas, než zase pojede dál, ale oni se rozhodli, že pojedou civilním vlakem do Lvova. V Přemyšli se Andreas dozví, že neoholenec se jmenuje Willi. Také se jdou umýt a najíst a po dvou hodinách odjíždí do Lvova. Ve Lvově navštíví "bordel". Willi jim všechno platí. Andreas se tam seznámí s Olinou, do které se zamiluje a ona do něj také. Celý večer si povídají. Když už Andreas musí jít, Olina mu řekne, že mu pomůže utéct, ale on nechce.
Nakonec nasedají všichni do auta. Vybourali se. Andreas, ležící na mokré silnici, si myslí, že pláče, protože po tvářích mu stéká něco vlhkého. Ale nakonec zjistí, že Olinina ruka mu visí nad hlavou z trosky vozu a že krev z jejích rukou mu kape na obličej.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 14.01.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-A anděl mlčel
-Vlak dojel přesně
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Heinrich Böll - Vlak dojel přesněMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­