ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Lessing Gotthold Ephraim (*22.01.1729 - †15.02.1781)

­­­­
Gotthold Ephraim Lessing Kunstsammlung Uni Leipzig

Dramatik, divadelní i literární teoretik, estetik a kritik. Narodil se 22. ledna 1729 v německém městě Kamenz a zemřel 15. února 1781 v Brunšviku (Braunschweig). Studoval v Lipsku a Wittenbergu, většinu svého života však prožil v Berlíně. V německé literatuře a německém divadle mu patří několik prvenství. Byl prvním německým spisovatelem, jenž neměl žádné jiné zaměstnání a živil se jen psaním, byl prvním německým (také evropským a světovým) dramaturgem, tvůrcem, jenž v divadelním organismu má na starosti výběr a analýzu literatury a konečně: vytvořil německé novodobé drama. V roce 1755 napsal první německou tragédii měšťanského typu Miss Sara Simpson, v níž se pokusil zlomit konvence a tradici francouzského klasicismu a inspirován anglickým sentimentálním preromantickým románem hledal zcela nový námět a jiné postupy. V Hamburku uvedl roku 1767 hru Mína z Barnhelmu neboli Vojácké štěstí. Lessing tam tehdy pracoval jako dramaturg v prvním německém "Národním" divadle. Prosazoval v něm koncepci divadla jako nástroje záměrného výchovného působení na diváka, jemuž má sloužit i výběr dramatických textů. Právě tuto funkci plní dramaturgie. Mína z Barnhelmu bylo dílo z německé současnosti. Základní situaci vytvoří sociální poměry: Major von Telheim opustí svou lásku Mínu. Ta se vydá za ním a zjistí, že to udělal proto, že jeho chudoba a vojácká čest mu brání, aby se o ni ucházel. Mína dělá všechno pro to, aby tyto Tellheimovy zábrany překonala. Výsledkem jsou sice četné komediální situace, ale přitom základ je vážný. V sázce je přeci šťastný život dvou mladých lidí. Mezi další Lessingovy hry patří například Emilia Galetti či Moudrý Nathan.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 29.03.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Gotthold Ephraim LessingMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­