ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Petronius Arbiter Gaius (*asi 27 n.l - †66 n.l.)

­­­­
Petronius Arbiter by Bodart 1707

Petronius patří mezi autory tvořící v období raného císařství (např. Seneca, Lucanus aj.). Není známo, kde a přesně kdy se narodil a nemáme ani jakékoliv zmínky o jeho dětství či studiích. Ve své době patřil k Neronovu dvoru. Byl prokonsulem a později i konsulem, ale hlavně je znám jako rozhodčí ve věcech vkusu (elegantiae arbiter) - Arbiter v jeho jméně je titul. Byl člověk poněkud výstřední, ale i velmi vzdělaný. Když u Nerona padl v nemilost v podezření ze spiknutí, raději spáchal roku 66 sebevraždu, a to ne ledajakou. Podle Suetonia si podřezal žíly a ještě strávil několik hodin na hostině. Také zaopatřil své otroky a nakonec vyjevil císařovy zločiny ve své závěti. Jeho životopis vyšel již u Suetonia, stal se postavou Sienkiewiczova románu Quo vadis.

Je mu s velkou pravděpodobností připisováno autorství prvního antického románu Satyrikon. Nejspíše se jednalo o velmi rozsáhlé vyprávění o putování hlavní postavy Encolpia a jeho přátel. Z něj se zachovaly pouze nepatrné zlomky 14. a 16. knihy, které nám v dnešní době dávají jedinečnou možnost nahlédnout do tehdejší společnosti, a to zejména díky nejdelšímu zlomku - Hostiny u Trimalchiona. Zde je nastíněn život jak otroků, tak boháčů včetně jejich vlastností, zvyků a způsobu mluvy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 18.02.2006

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Gaius Petronius ArbiterMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­