ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Petronius Arbiter Gaius (*asi 27 n.l - †66 n.l.)

­­­­

Hostina u Trimalchiona

Autor ve své satiře odhaluje kus skutečného života římské aristokracie z doby vlády císaře Nerona.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění v Praze roku 1959 (1. vydání tamtéž). Z latinského originálu přeložil a poznámkami opatřil Karel Hrdina. Předmluvu napsal Bořivoj Borecký. Počet stran: 80.

O DÍLE:

  • nejdelší dochovaný úryvek z Petroniova románu Satyrikon (konec 1. století n.l.)
  • byl objeven až v 17. století, ale brzy se stal populárním, někteří boháči uspořádali podle Petroniova popisu vlastní hostiny
  • jde o prozimetrum - většinu textu tvoří próza, ale autor ji prokládá básněmi, jež recituje některá z postav

DĚJ:

Mladí absolventi rétoriky Encolpius a Agamemnón se svým erómenem (přitažlivým chlapcem, s kterým chtějí pěstovat vztah) Gytónem cestují po Středomoří. Žene je hněv boha plodnosti Priapa, což je prvek parodie na Homérovu Odysseiu (kde hrdinu pronásleduje Poseidón).

V "Hostině" hrdinové navštíví symposium pořádané propuštěným otrokem Trimalchionem. Ten zbohatl díky milostnému vztahu s manželkou vlastního pána, ale i díky své podnikavosti a veselé mysli (nedal se zlomit ztrátou lodí vezoucích jeho zboží). Nyní vlastní majetek, který mu umožňuje autarkii (= hospodářskou soběstačnost - žije z toho, co produkují jeho statky). Může dokonce cestovat po Itálii, aniž by opustil své území, jelikož vlastní obrovské množství půdy. Luxusu si Trimalchio užívá plnými doušky. Oženil se s chudou Fortunatou, opatřil si erómena (kterého Encolpius popisuje jako ošklivého přestárlého chlapce se zanícenýma očima, chovajícího tlustou fenku) a vydržuje nespočet otroků (všem dá ve své závěti svobodu - některé propouští už během hostiny).

Může si dovolit plýtvat - například stříbrnou nádobu, již upustil otrok, dává demonstrativně zamést spolu se střepy - a předvádět se - Encolpius popisuje krásnou figurku osla, který má v košíku na jednom boku černé olivy a na druhé zelené. Ukazuje hostům luxusní nože, jež opatřil pro vlastního kuchaře, a dává na odiv své pozlacené prsteny (skutečně zlaté směli nosit jen úředníci).

Po celou dobu symposia prokazuje nevzdělanost a nevkus: komolí řeckou mytologii, srovnává Cicerona s nevýznamným básníkem, sám neposlouchá řecké umělce, které pozval, aby předváděli scény z Homéra, mizerně recituje básně, přeje si nevkusnou hrobku, pronáší špatné vtipy a tak dále. Kromě toho bez rozpaků mluví o svém pobytu na toaletě. Nikdo z hostí ho na to neupozorní, většina mu naopak pochlebuje.

Jednotlivé chody hostiny jsou proloženy různými představeními, divadelními efekty při servírování chodů, hádankami, básněmi a strašidelnými historkami (např. o vlkodlaku nebo čarodějnicích). Hosté konverzují s Trimalchionem i mezi sebou, a to značně obhrouble. Při jídle podle římského způsobu polehávají.

Trimalchio často vzbudí v účastnících hostiny mylný dojem, aby je vzápětí mohl překvapit: například že předkládaná jídla jsou z vosku, ačkoli jsou vyrobena z masa, že byl zraněn nešikovným umělcem, že před ním vypukla spontánní hádka otroků nebo že kuchař zapomněl vykuchat prase. Když hosté pána přemluví, aby kuchaře netrestal, a tento otrok vepře dodatečně nařízne, objeví se v jeho útrobách jitrnice a další výrobky z masa, takže se ukazuje, že šlo jen o dramatickou inscenaci k pobavení. Trimalchio také nechá z břicha divokého kance vylétat živé ptáky (kteří se posléze stanou předkrmem) nebo obložit talíř, na jehož obvodu jsou vymalovaná znamení horoskopu, různými potravinami, jež s těmito znameními (alespoň podle jeho astrologického výkladu) souvisejí.

Na závěr se všichni odeberou do lázně. Zde Trimalchio upadá do opilecké melancholie. Hádá se s Fortunatou kvůli svému milenci a nechává hrát pohřební písně, aby si mohl představit, jaké to bude po smrti. Vypravěč se svými přáteli, kteří se už předtím marně pokoušeli odejít, uprchnou, jakmile dovnitř vtrhnou hasiči v domnění, že hoří.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lai, 08.10.2022

   
­­­­
­­­­

Diskuse k výpisku
Gaius Petronius Arbiter - Hostina u TrimalchionaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­