ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bridel Fridrich (*01.04.1619 - †15.10.1680)

­­­­
Fridrich (někdy se uvádí jako Bedřich) Bridel se narodil v protestantské rodině městského písaře ve Vysokém Mýtě. Po Bílé Hoře rodina zůstala ušetřena perzekuci. Katolická orientace Bridela se projevila již při studiu gymnázia a samozřejmě, když se stal v roce 1637 novicem Tovaryšstva Ježíšova v Brně. Potom vystudoval filosofii a teologii a v roce 1650 byl vysvěcen na kněze. V roce 1660 odešel jako misionář do Východních Čech. V roce 1680 na vlastní žádost odešel ošetřovat do Kutné Hory lidi nakažené morem a sám nakažen touto chorobou umírá. Na kapli Dušiček v Kutné Hoře má pamětní desku.
Bridel byl spolužákem v noviciátu i při vysokoškolských studiích Bohuslava Balbína. Jeho dílo není významné, spíše zapomenuté, ačkoliv představuje jednu z nejkrásnějších ukázek česky psané barokní poezie.

DÍLO:

Život svatého Jana (1657) - adaptace legendy
Jesličky (1658) - soubor duchovních písní
Co Bůh? Člověk?
Rozjímání svatého Ignacia
Hodinky o svatém arciotci Ignaciovi
Hodinky o svatém otci Františku Xaveriovi
Stůl Páně (1660)
Trojlístek jarní (1662)
Sláva svatoprokopská (1662) - vyprávění o životě zakladatele sázavského kláštera
Křesťanské učení veršemi vyložené
Duše v očistci (vyšlo až 1694)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 24.06.2005

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Fridrich BridelMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­