ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bridel Fridrich (*01.04.1619 - †15.10.1680)

   
­­­­

Co Bůh? Člověk?

Vydalo Nakladatelství Torst v roce 1994 v souboru Básnické dílo.

Co Bůh? Člověk? je duchovní báseň z roku 1658, nepochybně nejznámější Bridelovo dílo. Skládá se z 70 osmiveršových slok a šestnáctiveršovým úvodem. Základem díla je protiklad dokonalosti a věčnosti Boha se všemi jeho dokonalými vlastnostmi proti pomíjejícnosti a nedokonalosti člověka se všemi jeho špatnými vlastnostmi.
Autor se v této básni srovnává nepřímo s Bohem. Zatímco Bůh je zde opěvován pro svou moc a dokonalost, druhá osoba představující autora zde poukazuje na své chyby a čím hůře se nazve, tím lépe pak vyzní chvalitebná charakteristika Boha. Slovník oné osoby je značně omezen, protože na deseti stránkách najdeme třeba dvacetkrát slovo "hnis či psota". Tato, vcelku výrazná slova, měla pouze stupňovat dojem o opravdové odpornosti vyprávějícího (vystupuje v první osobě). A takto v dokonalém kontrastu vystupuje Bůh jako dokonalá trojjediná bytost (to znamená dokonalost Otce, Syna a Ducha svatého, kteří spolu tvoří jediného Boha).
Zhruba po prvních dvanácti stránkách díla (úvod) začínají ustupovat ony sebekritizující litanie a vypravěč začíná mluvit o opravdovém zjevu Boha. Jedná se o řečnické otázky, na které se neočekává odpověď.
V epilogu mluví vypravěč o tom, že on je pouze malý červíček před obrovským Bohem, kterému padá k nohám a cosi v temnostech předkládá.
Nejedná se pouze o duchovní báseň (píseň) oslavující nesmírnost Boha, ale i zabývání se filosofickým problémem Svaté trojice.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 20.06.2005

­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
Fridrich Bridel - Co Bůh? Člověk?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­