ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Werfel Franz (*10.09.1890 - †26.08.1945)

­­­­
Werfel

Franz Werfel se narodil v Praze roku 1890 a zemřel v Los Angeles roku 1945. Byl to německý básník a prozaik židovského původu. Jeho nejznámější díla jsou romány Barbora neboli zbožnost, Čtyřicet dnů, Hvězda nenarozených a Verdi, dále pak básnické sbírky Jsme, Navzájem a Přítel světa.

Roku 1908 otiskly vídeňské noviny Die Zeit jeho báseň Zahrady města Prahy. K obdivovatelům mladého básníka poté přibyl i významný spisovatel Max Brod, a tak se Werfel stal členem literárního společenství, které se scházelo v kavárně Arco.

Protože to Werfel se studiem příliš vážně nemyslel, musel na přání otce nastoupit do zasilatelské firmy v Hamburku, ale pokus o převýchovu syna nevyšel a Werfel se vrátil roku 1911 do Prahy, aby absolvoval vojenskou službu na pražských Hradčanech.
Ve stejném roce mu vycházejí v časopise Die Fackel další básně a konečně i první sbírka.

Po vojenské službě odešel pacifista Werfel do Lipska, kde pracoval jako lektor.
Na počátku války se úspěšně vyhýbal narukování, ale nakonec byl odvelen do Bolzana.
Po válce navštěvoval Prahu, ale natrvalo se usadil v Rakousku. Ve Vídni se seznámil se svojí budoucí manželkou Almou Mahlerovou, se kterou se oženil roku 1929.

Po obsazení Rakouska nacistickým Německem se Werfelovi usadili na jihu Francie. Roku 1940 podstoupili dramatický útěk do USA, kde byl Werfel velice dobře přijat. Slávu mu přineslo dílo Píseň o Bernadettě, které bylo jeho vůbec největším úspěchem a dočkalo se i filmového ztvárnění. Roku 1945 Werfel zemřel.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Your-shadow, 26.11.2005

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Franz WerfelMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)