ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bacon Francis (*22.01.1561 - †09.04.1626)

­­­­
Somer Francis Bacon

Anglický spisovatel, filosof, přírodovědec a státník. Ve svých vědeckých pracích prosazoval, aby příroda nebyla pokusy předvídána, ale vykládána. Trval na zákonech příčiny a důsledku, zdůrazňoval význam pokusu a praxe.

Narodil se r.1561 v Londýně v rodině vysoce postaveného úředníka vlády královny Alžběty. V šestnácti letech se stal diplomatem a odcestoval do Paříže. Vystudoval práva na univerzitě v Cambridge, jako advokátovi se mu ovšem moc nedařilo. Pak se stal poradcem a přítelem šlechtice, hraběte z Essexu.

Po smrti královny radil jejímu následovníkovi Jakubu I. Bacon byl jmenován generálním prokurátorem, strážcem pečeti a dokonce i lordem-kancléřem, což byla tehdy funkce shodná s předsedou nejvyššího soudu.

Jenže roku 1621 přišel zlom – velká korupční aféra a Bacon je zbaven všech svých funkcí a odsouzen na doživotí. Za pár dní ze všeho vyvázl, zajistil si svobodu a zachránil veškerý majetek. V posledních letech života se věnoval filozofii a vědě, jež ho lákala od mládí.

Zemřel na následky podchlazení, které si vysloužil při jednom ze svých pokusů se zmražováním potravin. Po jeho smrti vyšla většina z více než 30 filozofických knih, které napsal.

DÍLO:

  • Velké obnovení věd (1620, součástí je i Nové organon)
  • Nová Atlantida (1626)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Anchese (Aneta Suchomelová), 10.11.2004

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Francis BaconMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)