ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

O'Neill Eugene Gladstone (*16.10.1888 - †27.11.1953)

   
­­­­
Americký dramatik Eugene Gladstone O'Neill [júdžín ounýl] se narodil 16. října 1888 v New Yorku, pocházel z herecké rodiny irského původu. Krátkou dobu studoval na universitě v Princetownu. Stal se sekretářem, zlatokopem v Hondurasu, hercem, námořníkem a novinářem. Tento zajímavý život ale podlomil jeho zdraví a při léčení tuberkulózy v sanatoriu si krátil dlouhé chvíle psaním básní i dramat. Po napsání prvních jednoaktovek, začal v roce 1914 studovat dramatickou tvorbu na Harvardské universitě. Dál tvořil divadelní hry, inspiroval se naturalismem, expresionismem, ale i s antickou tvorbou, byl pod silným vlivem Strindberga. Napsal velmi mnoho her, poslední roky života však pro něj nebyly šťastné - trpěl nevyléčitelnou chorobou, měl těžké osobní problémy a obecenstvo nechápalo jeho divadelní hry.
V roce 1936 dostal Nobelovu cenu za literaturu. Za život byl odměněn čtyřmi Pulitzerovými cenami za dramata. Zemřel 27. listopadu 1953 v Bostonu.

DÍLO:

Pavučina (1914)
Žízeň a jiné aktovky (1914)
Východním směrem do Cardiffu (1916)
Karibský měsíc (1918) - nebo taktéž známé pod dalším českým názvem Pod karibským měsícem
Za obzor (1920)
Zaklínání (1920)
Císař Jones (1920) - drama o černochovi, který se stal ve své zemi krutovládcem
Anna Christie (1921) - jednoaktovka ze života námořníků
Zlato (1921)
První člověk (1922)
Chlupatá opice (1922) - drama se sociálním podtextem
Starý námořník
Touha pod jilmy (1924)
Velký bůh Brown (1926) - symbolická hra masek
Milionový Marko (1928)
Smutek sluší Elektře (1931) - tragedie z dob občanské války, autor dílo několikrát přepracovával, je jeho vrcholným dílem a staví jej naroveň A.Millera a T.Williamse
Dny bez konce (1934) - drama s náboženským motivem
Cesta dlouhým dnem do noci (1940-41) - autobiografie, byla zveřejněna až po jeho smrti v rozporu s jeho poslední vůlí

a mnoho dalších...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 07.09.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Smutek sluší Elektře
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Eugene Gladstone O'NeillMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­