ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Strindberg August (*22.01.1849 - †14.05.1912)

­­­­
August Strindberg

Švédský prozaik a dramatik. Literární průlom zaznamenal v roce 1879 kriticko-realistickým románem z uměleckého a novinářského prostředí Červený pokoj; psal i kulturněhistorické práce o Švédsku. Společenskou kritikou pokračoval v próze Det nya riket (Nová říše).

Rozruch a soudní žalobu za rouhání vyvolaly dva svazky povídek Manželství s velmi nekonformním pohledem na instituci manželství. Vedle čtyřsvazkového autobiografického románu Syn služky a populárního humorného románu Lidé na Hemsö napsal naturalistická dramata Kamarádi, Otec, Silnější, Slečna Julie, Věřitelé. Po těžké duševní krizi, vylíčené v knize Inferno, napsané francouzsky, následovala delší tvůrčí přestávka. K dramatu se vrátil v nábožensko-filozofické hře Do Damašku I-III, pojaté expresionistickou formou životních zastavení.

Na počátku 20. století napsal sérii dramat ze švédské historie, z nichž vynikla například Královna Kristina. Současně psal dramata symbolická (Velikonoce), pohádková (Svanevit), naturalistická (Tanec smrti), expresionistická (Hra snů). V roce 1907 založil Intimní divadlo, pro jehož repertoár napsal komorní dramata; trvalý úspěch získala Sonáta příšer. K poslednímu "účtování" se svými nepřáteli patří ostře kritický román Gotické pokoje a Černé vlajky.

Modrá kniha (česky vyšel výběr) vyjadřuje již smířlivější postoj k životu. Až patologickou intenzitu prožívání života vyjádřil v autobiografiích Bláznova obhajoba a Osamělý.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: anaj, 24.10.2005

   
­­­­

Diskuse k životopisu
August StrindbergMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­