ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Seton Ernest Thompson (*14.08.1860 - †23.10.1946)

­­­­
Ernest Thompson Seton

Seton se narodil jako Ernest Evan Thompson skotským rodičům v South Shields v Anglii. Brzy poté jeho rodina emigrovala do Kanady. V mládí se stal jeho útočištěm les, kde kreslil a studoval zvířata, aby unikl projevům hrubosti svého otce. Díky svým kresbám získal stipendium na Royal Academy v Londýně.

Kvůli sporům s otcem si změnil jméno na Ernest Thompson Seton. V době, kdy pracoval jako přírodověd v Manitobě, začal být fascinován vlky. Dosáhl úspěchů v umění, přírodovědě i literatuře a pro rozvoj kariéry se přestěhoval do New Yorku.

Později žil ve Wyndygoulu, sídlu, které postavil v části města Greenwich zvané Cos Cob v Connecticutu. Poté, co místní chlapci projevili sklony k vandalismu, je pozval na víkend do svého sídla a vyprávěl jim příběhy o indiánech a přírodě.

V roce 1902 založil sdružení Woodcraft Indians a nabízel mládeži, aby se připojila. Napsal sérii článků pro časopis Ladies Home Journal, které v roce 1906 vyšly pod názvem The Birch Bark Roll of the Woodcraft Indians.

Oženil se s Grace Gallatinovou v roce 1896. Jejich jediná dcera Anna žila v letech 1904-1990. Později si změnila jméno na Anya Setonová a stala se úspěšnou autorkou historických a biografických románů. Ernest a Grace se rozvedli roku 1935 a za Setona se brzy provdala Julia M. Buttreeová. Novomanželé adoptovali dívku Beulah Dee Setonovou, která se později jmenovala Dee Seton-Barberová a zemřela v roce 2006.

Roku 1906 se Seton setkal se zakladatelem skautingu Lordem Baden-Powellem, který si přečetl jeho knihu The Birch Bark Roll of the Woodcraft Indians a velmi ho zaujala. Tito dva muži sdíleli společné myšlenky. Baden-Powell založil celosvětové hnutí Scouting a Seton se zasloužil o vznik sdružení Boy Scouts of America (BSA) a stal se jeho vedoucím.

Sdružení BSA čerpalo inspiraci ze sdružení Woodcraft Indians, Scouting, YMCA a Sons of Daniel Boone. Seton spolu s vedoucím posledního z nich Danielem Carterem Beardem položili základy organizace Traditional Scouting.

Později se dostal do vážných osobních a filozofických sporů s Beardem a Jamesem E. Westem, právníkem BSA. Kromě této záležitosti řešil konflikt se svou manželkou kvůli jejím feministickým aktivitám a problémy s jeho britským občanstvím. V lednu roku 1915 navrhl svou rezignaci, ale poslal ji až v květnu.

Seton se stal průkopníkem ve stylu animal fiction, jeho nejznámější dílo tohoto žánru vyšlo v roce 1898 pod názvem Wild Animals I Have Known. Roku 1931 se stal občanem Spojených států amerických a o patnáct let později zemřel v Seton Village v Novém Mexiku.

NĚKTERÁ DÍLA:

Mammals Of Manitoba (1886)
Birds Of Manitoba (1891)
How to Catch Wolves (1894)
Studies in the Art Anatomy of Animals (1896)
Wild Animals I Have Known (1898)
How to Play Indian (1903)
Two Little Savages (1903) - Dva divoši
How to Make A Real Indian Teepee (1903)
How Boys Can Form A Band of Indians (1903)
Rolf In The Woods (1911) - Rolf zálesák
The Book of Woodcraft and Indian Lore (1912)
The Manual of the Woodcraft Indians (1915)
Woodcraft Manual for Girls (1916)
The Book of Woodcraft (1921)
Famous Animal Stories (1932)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Aleinad, 28.09.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Král vlků
­­­­

Diskuse k životopisu
Ernest Thompson SetonMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)