ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Segal Erich (*16.06.1937 - †17.01.2010)

   
­­­­

Erich Wolf Segal se narodil v roce 1937 v newyorském Brooklynu. Vystudoval Harvardovu univerzitu a poté působil jako profesor nejen na Harvardu, ale i na Yale, v Princetonu a Oxfordu. Roku 1975 se oženil s Karen Jamesovou, s níž zplodil dvě dcery - Mirandu a Francescu (ta je rovněž spisovatelkou). Se svou rodinou žil v Nové Anglii. Napsal několik filmových scénářů pro Hollywood, z nichž nejúspěšnější byl k filmu Žlutá ponorka (The Yellow Submarine, 1968, režie George Dunning) pro Beatles. Spisovatelskou dráhu bral zpočátku pouze jako hobby, ale do povědomí čtenářů se zapsal hned svým prvním románem Love Story (Příběh jedné lásky, 1970). Kniha se stala téměř přes noc bestsellerem, byla přeložena do více jak třiceti jazyků a prodalo se jí přes 21 milionů výtisků. Za filmový scénář k Love Story (1970, režie Arthur Hiller) autor získal cenu Zlatý glóbus a film byl nominován na sedm Oskarů včetně scénáře. Světovou proslulost Segal potvrdil i dalšími romány: Gentlemani z Harvardu (The Class, 1985), za nějž obdržel literární ceny ve Francii a Itálii; Oliverův příběh (Oliver's Story, 1978, pokračování Love Story); Víra a láska (Acts of faith, 1992); Ceny (Prizes, 1995); Muž, žena a dítě (Man, Woman and Child, 1980); Osudová láska (Only love, 1997). Všechna jeho díla vyšla v českém překladu.

Erich Segal zemřel v neděli 17. ledna 2010 v Londýně na srdeční záchvat. Dožil se dvaasedmdesáti let.
Poslední léta prožil s manželkou Karen v Anglii, kde vyučoval na Wolfson College v Oxfordu. Byl to také velmi dobrý běžec, rád běhal dálkové tratě, údajně absolvoval přes 40 maratónů.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 09.08.2005

­­­­

Diskuse k životopisu
Erich SegalMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­