ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Segal Erich (*16.06.1937 - †17.01.2010)

­­­­

Víra a láska

Přitažlivý román z ortodoxního židovského prostředí, v němž nad vírou a poslušností zvítězí láska.

Daniel Luria je syn druhé ženy svého otce. Od první manželky Chavy má otec jen dcery Malku a Renu, od druhé manželky kromě Dannyho ještě dceru Deboru. S dcerami se ale zachází špatně, právě proto, že jsou to děvčata. Daniel se po vzoru otce a všech svých mužských předků má stát vůdcem židovské komunity v Brooklynu. Učení mu jde snadno a otec z něj má radost.
Do školy chodí i jeho sestra Debora, která ale velmi trpí postavením ženy u ortodoxních židů. Ráda by se dál učila, ale nemůže. Židovské dívky do školy chodí jen do šestnácti let, pak se provdají a jejich úkol je v rození dětí a starání se o domácnost. Debora ale tohle všechno odmítá a když ji chce otec v šestnácti provdat, nápadníka odmítne.
Timothyho Hogana vychovává strýc s tetou, protože jeho maminka je v psychiatrické léčebně. Zakazují mu ji navštívit a Tim si zlost na ně vybíjí na spolužácích. Jednou k večeru ho spolužáci vyhecují, aby hodil do okna židovského domu kámen. Tim kamenem hodí, ale chytí jej u toho strýc-policista a dovede ho do toho domu. Tam Tim musí slíbit, že okno zaplatí. Rav Luria, majitel domu, ho poprosí o práci, a tak Tim chodí o šábesu zhasínat světla do domů vysokých židovských hodnostářů. U Luriů se seznámí s Deborou, do které se zamiluje. Danny se stane jeho dobrým přítelem.
Jednou o šábesu si Debora ještě čte, když přijde Tim zhasnout světla. Povídají si a dají si pusu. Uvidí je u toho rav Luria, Tima propustí a Deboru pošle do Izraele k přátelům. Tam má Debora dokončit vzdělání, ale místo toho si z ní hostitelská rodina dělá služku. Debora to nevydrží a když je jí osmnáct, uteče do kibucu. Tam je šťastná, protože má konečně stejná práva jako muži.
Tim je mezitím přijat do semináře a snaží se na Deboru zapomenout. Pilně studuje a po čase ho pošlou spolu s dalšímu čtyřmi studenty dostudovat do Říma. Během třítýdenních prázdnin podnikne Tim výlet do Debořina kibucu. Když odjede, zjistí Debora, že je těhotná.
Danny začne studovat na rabína. Dobrovolně také začne studovat psychologii náboženství a od víry svých rodičů se vzdaluje. Největší zásah jeho víra dostane, když jeho sestru Renu posedne démon a otec s ostatními muži pomocí černé magie toho démona vypudí. Danny tomu všemu nevěří a ví, že nikdy nebude jako jeho otec.
Debora v kibucu porodí syna Elíšu. Po nějakém čase začne znova studovat a její učitel ji přemlouvá, aby přešla na studia na rabínku.
Danny neudělá závěrečné zkoušky a odmítá studovat dál. Otec ho vydědí a při modlitbě za "mrtvého" Dannyho prodělá infarkt. Debora přiletí z Izraele a když se otec uzdraví, oznámí všem novinu o svém synovi. Na nátlak rodiny se i s Elim do New Yorku vrátí natrvalo. Nejdřív žije u rodičů, ale když zjistí, že se otec z Eliho snaží vychovat svého nástupce, odstěhuje se s Elim k Dannymu.
Dannyho mezitím opustí jeho přítelkyně Ariel, ale ještě předtím mu dá tip na zbohatnutí. Danny podle její rady investuje spoustu peněz, vydělá velký majetek a koupí společnost, na které své peníze vydělal.
Rabín Schifmann, u něhož byla Debora v Izraeli, zpronevěřil téměř dva miliony dolarů z prostředků na stavbu ubytovny pro židovské studenty v Izraeli. Daniel peníze nabídne, a doufá, že mu aspoň trochu pomůžou vylepšit vztah s otcem. Ten ale příspěvek odmítne, prodělá infarkt a zemře.
Debora je poslána na misie do zapadlého koutu Států. Lidé si ji velmi oblíbí a když ji přijede navštívit Danny, chtějí, aby tam jeden z nich zůstal. Danny je nucen prodat svoji společnost a začne pracovat ve prospěch židovské obce v Brooklynu.
Mezitím Tim postupuje v žebříčku církevních hodnostářů až k arcibiskupovi New Yorku. O svém synovi neví, ale když jednou letmo zahlédne Deboru s dítětem, odejde zpět do Říma. Debora se s Elim vrací do kibucu. O Timově jmenování jí Danny napíše dopis, spolu s doporučením, aby Elimu řekla pravdu. Celou dobu mu totiž všichni tvrdí, že jeho otec byl syn vedoucích kibucu a zemřel při výkonu povolání pilota. Eli dopis najde a je na ostatní naštvaný.
Tim je poslán do Brazílie za otcem Ernestem Hardem. V pralese v Brazílii není co jíst, ale nedaleko stojí bazilika za několik milionů. Taky dosud ještě úplně nevymizelo otrokářství, a Ernesto ze všeho obviňuje církev. V knize, kterou připravuje na vydání, všechno tohle napsal a Tim ho má přesvědčit, aby ji nevydával. Místo toho ale Tim stejně jako všichni před ním zjistí, že všechno, co je v knize, je pravda. Když si s Ernestem povídají, poví mu Tim i o Deboře, a Ernesto mu radí, aby se s ní oženil.
Danny je v místě Debořiných misií. Často jezdí do nejbližšího města do knihkupectví reba Vidala. Jednou tam zahlédne jeho dceru, do které se zamiluje a chce jí být představen. Odpoledne požádá o její ruku. Reb Vidal je nadšen, a po šábesu zavolá Dannyho strýci Saulovi, nástupci rabína Lurii. Toho ale odpoledne v synagoze postřelili a on jen zázrakem přežil. Daniel je zničen, protože atentát byl patrně určen jemu. Složí rabínské zkoušky a stane se nástupcem svého otce.
Před koncem svého pobytu v Brazílii dostane Tim od Ernesta jako dárek jeho knihu. Nechce ji zničit, ale Ernesto to udělá sám za něj. Tim chce po návratu do Vatikánu sehnat peníze na nemocnici v Brazílii. Jde za dámou, která podporovala papežský dvůr, ale ta tentokrát odmítne částku vydat. Tim je zklamaný. Písař, u kterého kdysi pracoval a který byl jeho nejlepší přítel, prodělal mozkovou příhodu. Na následky zemře a v závěti Timovi odkáže na nemocnici osm milionů dolarů. Když Tim vidí, jaké panují poměry v církvi, rozhodne se odejít. Od Dannyho se dávno předtím doví vymyšlený příběh o Eliho otci. Odletí do Izraele za Deborou, zjistí pravdu o Elim, a všichni spolu začnou žít nový život.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Helča, 20.09.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Erich Segal - Víra a láskaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­