ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení pojmu slovnicek-pojmu

Aktuální známka: 2.35
Hodnoceno: 62x Prosím, ohodnoť pojem

  • renesance nebyla přesně definovaným jednotným myšlenkovým proudem, ale představovala jakýsi celospolečenský názor a životní styl zastřešující více proudů – nejrozšířenějším z nich je právě humanismus (tento pojem označuje určitý životní a vzdělanostní program nezávislý na časovém určení)
  • název vznikl z latinského slova humanus = lidský, vzdělaný, ušlechtilý
  • v užším smyslu je humanismus považován za literární a vědecké hnutí 14. – 16. století jako součást renesance
  • zaměřuje se více na člověka a jeho individualitu, podporuje lidskou vynalézavost a hlásá rovnost lidí před Bohem
  • humanisté prosazovali klasickou latinu, zdůrazňovali starý řecký ideál krásy a dobra (ideál všestranně rozvinutého člověka), v době renesance se zaměřovali proti feudalismu a nadvládě církve
  • charakteristické literární žánry: dopis, projev, polemika a invektiva, filozofický traktát, historiografické, cestopisné a národopisné spisy, životopisné líčení, vychovatelské spisy a učebnice

Český humanismus

V Čechách se humanismus začal projevovat v době, kdy začaly vrcholit spory mezi šlechtou a městy, navíc se přidávaly spory náboženského charakteru mezi katolíky a nekatolíky. Zájem o náboženství nepatrně odlišuje český humanismus od toho světového. V literatuře převládá společenská a náboženská tématika.

V českých zemích měl humanismus spíše ráz učenecký, překladatelský a vydavatelský.

Kultura humanismu a renesance se k nám dostává jen pozvolna, teprve až za vlády Jagellonců (1471–1526). Je cítit snaha o přiblížení českých zemí Evropě. Díky knihtisku se rychleji rozšiřuje vzdělanost mezi lidmi, mecenáši navíc podporují spisovatele a učence. Lidová slovesnost ustupuje, vzorem pro češtinu je latina, vzniká humanistická čeština (charakteristická užíváním velmi dlouhých souvětí-period a složitým vyjadřováním).

Hlavní představitelé
Latinská tvorba: Bohuslav Hašištejnský z Lobkovic, Jan z Rabštejna, Augustin Olomoucký
Česká tvorba: Viktorin Kornel ze Všehrd, Mikuláš Konáč z Hodiškova, Hynek z Poděbrad, Řehoř Hrubý z Jelení, Lukáš Pražský

Více o humanismu v české literatuře naleznete v tomto výkladu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené/upravené: 20.02.2009

­­­­

Diskuse k pojmu
Humanismus







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­