ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Lear Edward (*12.05.1812 - †29.01.1888)

   
­­­­
Edward Lear 1866

Edward Lear se narodil 12. května 1812 a zemřel 29. ledna 1888.

Byl to anglický autor nesmyslné poezie a limericků (= humorná až neslušná poezie o 5 verších, rytmus A-A-B-B-A, daktyloskopický verš).

Narodil se jako 20. dítě svých rodičů. V 15 letech musel odejít z domu se svou sestrou a postavit dům. Stal se váženým ilustrátorem. V devatenácti letech (1830) ilustroval Illustrations Of The Family Of Psittacidae, Or Parrots. Neměl dobré zdraví. Od sedmi let trpěl epileptickými záchvaty, dále bronchitidou, astmatem a později částečnou slepotou.

V roce 1846 publikoval svojí první knihu Velká kniha nesmyslů (A Book of Nonsense), knihu limericků, která pomohla popularizovat tento žánr. Dále vyšlo: v roce 1865 History of the Seven Families of the Lake Pipple-Popple a v roce 1867 jeho nejznámější dílo Sova a kočička (The Owl and the Pussycat), které napsal pro své děti.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: wes, 30.09.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Velká kniha nesmyslů
­­­­

Diskuse k životopisu
Edward LearMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­