ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Lear Edward (*12.05.1812 - †29.01.1888)

­­­­
Edward Lear 1866

Edward Lear se narodil 12. května 1812 a zemřel 29. ledna 1888.

Byl to anglický autor nesmyslné poezie a limericků (= humorná až neslušná poezie o 5 verších, rytmus A-A-B-B-A, daktyloskopický verš).

Narodil se jako 20. dítě svých rodičů. V 15 letech musel odejít z domu se svou sestrou a postavit dům. Stal se váženým ilustrátorem. V devatenácti letech (1830) ilustroval Illustrations Of The Family Of Psittacidae, Or Parrots. Neměl dobré zdraví. Od sedmi let trpěl epileptickými záchvaty, dále bronchitidou, astmatem a později částečnou slepotou.

V roce 1846 publikoval svojí první knihu Velká kniha nesmyslů (A Book of Nonsense), knihu limericků, která pomohla popularizovat tento žánr. Dále vyšlo: v roce 1865 History of the Seven Families of the Lake Pipple-Popple a v roce 1867 jeho nejznámější dílo Sova a kočička (The Owl and the Pussycat), které napsal pro své děti.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: wes, 30.09.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Velká kniha nesmyslů
­­­­

Diskuse k životopisu
Edward LearMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)