ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Palahniuk Chuck (*21.02.1962)

­­­­

Charles Michael "Chuck" Palahniuk je v současné době jedním z nejznámějších amerických spisovatelů.
Narodil se 21. února 1961 ve státě Washington.

V dětství vyrůstal u prarodičů na typické americké dobytkářské farmě poté, co se jeho rodiče rozvedli. Jeho otec zemřel tragicky - byl zavražděn expřítelem jedné ze svých partnerek. Tato událost inspirovala Palahniukův román Ukolébavka (2002, Lullaby).

Studia žurnalistky ukončil na Oregonské univerzitě v roce 1986, novinářská práce ho však nedokázala uživit. Začal se proto živit manuální prací v továrně na výrobu součástek do nákladních automobilů, později povýšil na autora technických manuálů.

Roku 1996 vyšel první román Chucka Palahniuka, kterým je dnes již kultovní Klub rváčů (Fight Club). O tři roky později byla tato kniha dokonce zfilmována (režie David Fincher, v hlavních rolích Brad Pitt a Edward Norton). Titul vypráví o nepříliš úspěšném úředníkovi, jenž trpí nespavostí. Jeho alter ego založí Klub rváčů, který je postaven na agresivitě.

Knihy tohoto spisovatele jsou označovány jako "transgressive fiction", což by se do češtiny dalo přeložit jako "kniha, která překračuje pravidla". Hrdinové takových knih žijí na okraji společnosti a pracují na podřadných místech, svým chováním však přeskakují jakékoli společenské meze, které vytvořila většinová společnost.

Mezi další autorovy knihy patří například Neviditelné stvůry (1999, Invisible Monsters), Zalknutí (2001, Choke), Pygmej (2009, Pygmy) nebo Prokletí (2011, Damned).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilithen, 10.09.2012

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Klub rváčů
-Zalknutí
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Chuck PalahniukMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­