ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Palahniuk Chuck (*21.02.1962)

­­­­

Zalknutí

- román z roku 2001

V barvité galerii Palahniukových vyšinutých hrdinů zaujímá jedno z předních míst protagonista románu Viktor Mancini. Aby mohl platit nákladnou lékařskou péči své matce, vymyslí důmyslný plán: v restauracích předstírá, že se zalyká jídlem, a lidé, kteří jej pak zachrání, jsou tak nadšeni svým hrdinstvím, že jej po léta finančně podporují. Dochází také na terapeutická sezení, kde se lidé chronicky závislí na sexu snaží své mánie zbavit - Viktor zde ale spíš než léčbu hledá nové partnerky a nezvyklé sexuální techniky.
Roku 2008 byl podle scénáře Clarka Gregga natočen stejnojmenný film.

HLAVNÍ POSTAVY:

Viktor Mancini, Viktorova "matka" Ida Manciniová, Viktorův kamarád a kolega Denny, "doktorka" Paige Marshallová

DĚJ:

Chuck Palahniuk má velice osobitý a výrazný styl psaní, čemuž odpovídají i jím vymyšlené postavy. Hlavního hrdinu pojmenoval Viktor Mancini a vybral mu nejen nekonvenční osud, ale i zvláštní charakter.

"Léčící se" sexoholik s původem v Itálii má matku v ústavu sv. Antonína, kde pečují o těžce duševně nemocné. Na nákladnou péči o ni si vydělává v historickém parku imitujícím rok 1734, ale jelikož by to ani zdaleka náklady nepokrylo, chodívá večeřet do restaurací, kde předstírá zalykání jídlem a hrdinové, kteří mu "zachrání život", ho pak nepřestávají finančně podporovat a zásobovat milými dopisy. Viktor se tedy denně věnuje neosobnímu sexu, krmí svoji matku, která ho ani nepoznává, čokoládovým pudingem a začíná pociťovat náklonnost k doktorce Paige Marshallové, která má s jeho matkou velmi dobrý vztah.

Jeho rodička vypadá den ode dne hůře, a tak chce doktorka zasáhnout neobvyklým a radikálním postupem. Požaduje, aby se s ní miloval bez ochrany, a až Paige otěhotní, tkáň nepoškozeného embrya nechá vstříknout do mozku paní Manciniové a ona opět začne normálně fungovat. Na sexu závislý Victor má snad poprvé s pohlavním stykem problém. Do toho jeho kamarád Denny přijde o práci a v rámci své terapie navozí Victorovi do domu spoustu kamenů, Victor neustále potkává a poznává nové lidi, dochází k novým uvědoměním si a myšlenkám.

Nečekaně je objeven diář Idy, který by mohl napomoci nalézt nové informace o Victorově otci, původu a matčiných problémech. Ida ho sice psala italsky, ale díkybohu tento jazyk ovládá paní doktorka a zjistí se, že paní Manciniová si myslí, že ji oplodnil Duch svatý a její syn je tedy cosi na způsob Ježíše. I když to zní jako teorie naprosto bizarní a smysl postrádající, postupem času jí všichni uvěří a bezcitný kamenný Victor se rozhodne konat dobro. Přestane si vydělávat předstíraným zalykáním se v restauracích, pomáhá svému příteli Dennymu se stavbou čehosi...mění se, lepší se, začíná "srdnatět".

Při jedné z návštěv matce prozradí, že svůj původ zná, čemuž ona nevěří a v záplavě koktání čehosi vyplyne, že ho jako mimino unesla z kočárku v Itálii a že z biologického hlediska je to pro něho cizí žena. Začne se dusit svým oblíbeným pudingem, zemře a při marném pokusu zachránit ji se ukáže, že si slečna Marshallová na doktorku pouze hraje a ve skutečnosti se také lečí z psychické poruchy...

Závěr knihy kypí nečekanými zvraty a myšlenkami, masky jsou odhozeny a na světlo vychází nové informace.

CITÁT Z KNIHY:

"My s Paige se na sebe podíváme, poprvé se podíváme na toho druhého, čím opravdu je. Můžeme si celý život od světa nechat říkat, co jsme zač. Duševně zdraví, nebo nemocní. Světci, nebo sexuální maniaci. Hrdinové, nebo oběti. Můžeme to nechat na dějinách, ať nám povědí, jak dobří nebo špatní jsme.
Můžeme nechat minulost, ať rozhodne o naší budoucnosti.
Anebo se můžeme rozhodnout sami."

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha mne velice zaujala pro svoji osobitost, zájem o destruktivní témata na pozadí americké společnosti a hlubokou pointu. Nic jiného jsem od pana Palahniuka ještě nečetla, ale po dočtení závěru, který ve mne zanechal hluboký pocit a zamyšlení se nad sebou samou, to rozhodně změním.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Péťa, 19.01.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Klub rváčů
-Zalknutí
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Chuck Palahniuk - ZalknutíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­