ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bukowski Charles (*16.08.1920 - †09.03.1994)

­­­­
 • narodil se 16. srpna 1920 v Andernachu v Německu jako Heinrich Karl Bukowski
 • když mu byli 3 roky, rodiče (otec sloužil u americké okupační armády, matka byla rodilá Němka) se díky zhroucení německé ekonomiky přestěhovali do USA. Po příjezdu se z malého Heinricha stal američtější Henry. Usadili se v Los Angeles, kterému zůstal věrný bezmála padesát let.
 • dětství bylo velmi problematické, zejména vztah s otcem, který ho často bil, byl velmi komplikovaný. V roce 1936 nastoupil na vyšší střední školu, začal navštěvovat místní knihovnu a začal také, ze začátku potají, pít po barech - díky svému akné ("vředy velikosti jablek" akne vulgaris) vypadal starší a proto mu asi nalívali. Maturoval v roce 1939. Blíže a hlavně veseleji se o Bukowském drsném dětství můžeme dozvědět v knize Šunkový nářez (Ham on Rye).
 • svoji první báseň napsal ve dvaceti letech, ale pak psaní básní na čas nechal. Vystřídal mnoho zaměstnání, byl dokonce vzat do vazby pro podezření, že se vyhýbá vojenské službě. Seznámil se také se svým "alkoholickým osudem", Jane (byla o 11 let starší). Poté následovala práce na Poštovním úřadě, kde nakonec zůstal celých deset let. Po deseti letech celodenního chlastání a intelektuálního úpadku Bukowski odešel od Pošty a během následujících tří týdnů napsal patrně svoji nejznámější novelu Post Office (1971). Nyní se stal spisovatelem.
 • Bukowski je někdy obecně považován za "beatnického spisovatele", ačkoliv se nikdy nespojoval s představiteli "beatniků" jako byl Jack Kerouc, Allen Ginsberg a dalším dobrém slova smyslu "beatníky". Jeho styl, který se vyznačoval smyslem pro bezprostřednost a odmítáním standartních struktur, mu vynesl přízeň v řadách čtenářů "beatniků" a také ho "dostal" do diskusní skupiny alt.books.beatgeneration. Bukowski byl velmi plodný spisovatel. Není přesně známo kolik toho přesně napsal; mnoho napsaných věcí neposlal vydavateli vůbec a nebo se někde ztratily. Doslova chrlil básně, mnohdy různé kvality, posílal je do všech možných novin a časopisů, hodně zůstalo neotištěno a nevráceno.
 • většina Bukowského prací je napsáno na základě vlastních zkušeností. Například v Šunkovém nářezu (Ham on Rye) autobiograficky popisuje svoje dětství, dospívání a také svůj vlastní charakter. Autobiografickou postavou většiny jeho novel je Henry Chinaski, jenž je jakési alter ego Charlese Bukowského.
 • Bukowski začal být více znám až po promítání filmu Barfly (štamgast), o kterém bohužel u nás není vidu ani slechu.
 • Bukowski byl znám mezi širší veřejností hlavně díky filmu a také nejslavnější knize Poštovní úřad, obecně je nejvíce znám jako básník. Poezie byla vydána v několika knihách, u nás byla pouze přeložena kniha Básně 1974-1978. Je zřejmé, že Bukowski byl díky své práci velkým milovníkem hudby. Je zde zajímavý kontrast mezi jeho realistickým pohledem na svět o kterém psal , o světě plném chlastu, žen a dostihových sázek a Klasickou a Romantickou hudbou, která byla jakýmsi pozadím když psal. I kdyby ničím jiným tak aspoň oblíbeným hudebním žánrem se Bukowski lišil od ostatních "beatniků". Bukowského nejvíce zaujala romantická hudba, zvláště pak Mahler a Brahms.
 • Charles Bukowski zemřel 9. března 1994 v San Pedru v Californi, krátce po tom co dokončil svoji poslední novelu.
  "A pak umřeme. Ale smrt si nás nevysloužila. Neukázala žádné pověřovací listiny - ty jsem všechny ukázali my."

DÍLO:

Poštovní úřad; Faktótum; Ženy; Šunkový nářez; Hollywood; Škvár; Láska je pes; Paměti Starého Chlapáka; Všechny řitě světa i ta má; Bring Me Your Love; Těžký časy

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Marcela Brabencová (vampee), 13.04.2003

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Charles BukowskiMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)