ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bukowski Charles (*16.08.1920 - †09.03.1994)

­­­­

Všechny řitě světa i ta má

Překlad: Josef Rauvolf a Ladislav Šenkyřík, 1991

Osamělost
Edna se ozvala na inzerát muže, který si na svém autě vystavil, že hledá ženu za účelem sňatku. Když přijela do jeho bytu, začali si spolu povídat nad sklenkou pití, až došli k debatě o sexu. To bylo přesně naladění, aby ji dostal do postele, ale Edně se najednou zhnusil a odtrhla ho od sebe. Když se o to pokusil znovu silou, nakopla ho do koulí a utekla pryč. Po koupeli se rozhodla, že za ním už nepůjde.

Jak se šoustalo v Burbanku
Tři kluci za období krize - vypravěč, Jimmy a Plešoun mají největší zábavu jet v neděli tramvají do města na Hlavní do šantánů Follies a Burbank. Jsou to frajeři, posilují, kouří cigarety a popíjejí bylinkový šumák. Taky se hodně prali, ale nesměli si zničit kalhoty, ani si je potřísnit krví. Hlavní však byly neděle, kdy se chodilo dívat na striptérky do Burbanku. Každý z chlapců měl tu svojí milovanou, i náš vypravěč, který již tehdy v sobě nezatajil obdiv k velkým zadkům - jeho Rosalie jím ráda třásla. Tehdy se jeho kamarád pokusil sbalit svou striptérku tak, že jí řekl, jak ji chce ojet. Na tu dobu se asi krásně vzpomíná.

Ty, tvoje pivo a jak seš skvělej
Ann je nespokojená s Jackem, boxerem, který mluví jen o sportu. Hádají se tak dlouho, až ho opustí, což pro něj není zase takový problém. Zavolá své bývalé, ale ta má u sebe Tobyho Jorgesona, kterého vyčítal Ann. V menší depresi si šel koupit láhev, na níž pak nalákal opilou osmnáctku a byl zase spokojenej.

Tudy se nejde do ráje
Náš vypravěč seděl v baru sám, dokud si k němu nepřisedla mladá dívka jménem Jitřenka a neukázala mu své hračky. Byli to malí lidičkové, dva muži a dvě ženy, kteří spolu žili v klícce, ale když dostali chuť, souložili, kde se jim zachtělo. A tak roztoužená Jitřenka odvezla našeho vypravěče do svého bytu a tam za pozorování eskapád malých lidiček, kteří každý miloval jiného, se spolu pomilovali. I když se stalo, že jedna pidižena uřízla svému pidimuži penis, takže zůstal pouze jediný na dvě.

Politika
Vypravěč se ještě na gymnáziu jenom tak vydával za nacistu, i když vlastně ani pořádně nerozeznal Hitlera od Herkula. Jako každá silnější osobnost na americké střední škole měl dva své noshledy, kteří se zaměřovali na komunisty. Jednou se takhle vydal na sjezd nové strany Předvoj. Ale jako mladíka ho vlastně zajímal pouze sex, holky a alkohol. A jak postupně dospíval, přestala ho zajímat i ta politika, i když o tu vlastně niky ani nešlo.

Láska za $ 17,50
Robertovou největší touhou bylo pomilovat se v Muzeu voskových figurín s voskovou ženou. Na cestě jednou zahlédl za vitrínou nádhernou figurínu krásky a musel si ji koupit za 17,50. Měli spolu pak docela zajímavý vztah. Robert jí říkal Stello, schovával ji do skříně, když měla přijít návštěva a tajil její přítomnost před přítelkyní z masa a kostí. Dokonce ji i koupil podvazky a kalhotky, i ten sex docela šel a hlavně mu do ničeho nemluvila. Pak ale přišla jeho přítelkyně, zjistila, že se místo ní miluje s figurínou a rozmlátila ji. Po jejím odchodu Robert začal vzlykat.

Párek kořalů
Náš vypravěč, který začal pít docela brzo, se toulal po poušti a jednou ho nabral náklaďák. Po drobné roztržce s řidičem (myslel si o něm, že je buzík) jeli dál a nabrali staříka, se kterým se pak vydali pracovat na železnici. Vyndávali pražce na slunci, večer hodně pili a nakonec si vydělali na zábavu s pitím a holkami pro jediný den.

Maja Thurup
Dvakrát rozvedená americká učitelka se vydala do džungle a potkala Maju Thurupa z kmene kanibalů. Protože byla jediná, která ho pro jeho velikost mohla přijmout, Maja se s ní oženil a odjeli spolu do Ameriky. Nyní se Chinaski (alter ego autora) vydává za touto ženou, aby o ní napsal článek. A tak najde tuto učitelku, která mu vypráví o romantické lásce, zatímco Maja sedící na zemi a popíjející pivo se svou malou anglickou zásobou komentuje její výroky. Indián nejdříve zhrzený tím, že žádná z dívek jeho kmene soulož s ním nepřežila je nyní vyčerpán neustálým sexem s touto ženou. Jak říká: "Milovat mě když jí ho dám.", "Opíchej ji. Já už nemůžu. Ona velká hladová díra." Protože jaksi oba své manželství zrovna teď viděli jinak, dohodlo se interview na druhý den. Když pak Chinaski přišel se svým kolegou do bytu, našli tu Maju na zemi a Hester v lednici rozřezanou na kousky. "Ženská s velkou dírou. Nikdy neucpeš. Jako sopka." Vyřešil to prostě po svém.

Vrazi
U Pedra se potkali dva nezaměstnaní Harry a Bill. Rozhodli se, že spolu půjdou na vloupačku, ale hladká práce se jim vymkla z rukou. Byli hned prozrazeni manželem, který jim vešel do cesty. Tak jej vzali a donutili prozradit, kde jsou peníze. Mezitím mu ten druhý znásilnil manželku. Když to rozčilený muž spatřil, vyletěl na ně, takže ho jeden z nich podřízl, stejně jako jeho ženu poté, co ji několikrát znásilnili. Když pak odešli z domu a vydali se pryč, zjistili, že uloupené peníze nechali na místě.

Chlap
Za Georgem přišla po dlouhé době jeho dívka Connie. Je jasné, že jí jde jen o sex, ale jemu se nechce, protože mu zahnula s Walterem. Chvíli si povídají, George ji mlátí a pálí cigaretou, ale když usne, Connie se zvedne a odejde za Walterem, kterého před tím opustila. Nejspíš se jim to stává často, protože to ani jednoho z nich neudivuje.

Klasa
Chinaski vzpomíná na doby, kdy přijel Ernest Hemingway do Kalifornie a bojoval v boxerském ringu. Byl dobrý, a tak se náš vypravěč přihlásil, že si to s ním rozdá. Nakonec vyhrál. Všichni se hrnuli jen k němu a nechali ležícího Hemingwaye samotného, i když byl klasa proti vítěznému umývači nádobí, který odjížděl spolu s bohatou paničkou vstříc světlým zítřkům.

Pane, přestaňte mi čumět na kozy
Na Západě nebylo většího machra než Big Barta. Byl proslulý tím, že páchnul na míle daleko, neustále souložil a zabíjel. Proto se vydával s krytými vozy, které bránil před Indiány. Jednou takhle doprovázel mladíka jménem Prcek a jeho ženu Honeydew s krásnými ňadry. Když se ostatní vydali na bizony, vlezl Big Bart za paničkou do vozu a znásilnil ji. Nepočítal však s Prckem, který ho pak vyzval na souboj. Nebyla to zrovna Big Bartova chvilka, mladíček ho klidně mohl zastřelit, ale pak se stalo něco, co nikdo nečekal. Prcek padl mrtev k zemi, Honeydew schovala pistoli a Big Bart se za ní vrátil do vozu.

Krátce o vlajce Vietkongu
Na poušti se potkali tři hippies - dva kluci a dívka s Redem. Chlápek je pozdravil a rovnou si chytil dívku za vlasy, aby si ji odvedl za skály, protože měla krásný zadek. Leo a Dale se ze začátku docela bránili, ale pak zůstali sedět a uvažovali, jak se Sally asi daří. Když to konečně po dlouhé době skončilo, Red odešel a skupinka zůstala spolu. Až na to, že Sally je brala jako sraby a litovala, že nešla s ním.

Nedokážeš napsat milostný příběh
Margie měla na chlapy smůlu. Nejdříve mohla jít na rande s nějakým chlápkem, ale tomu jiný chlap v kožené bundě ukázal prsa, a tak se na ní její nový objev vykašlal. Proto zašla za Carlem, ale s tím to také nebylo jednoduché, protože se neustále myl. Navíc to byl neúspěšný spisovatel, čekající již dva roky na inspiraci, která prostě nepřicházela. Když pak Maggie odešla, začal Carl psát nový milostný příběh začínající stejně jako tato povídka.

Pamatujete na Pearl Harbor?
Chinaski popisuje, jak byl zavřený ve vězení. Vyhrával v kostkách, za peníze si kupoval lepší jídlo od kuchaře a měl možnost dostat i vlastního hocha. Pak ale přišli lidé od FBI, aby jej poslali před odvodní komisi. Nakonec neprošel a dostal se na svobodu.

Pittsburghský Phil & Co.
Vypravěč měl kamaráda jménem Sommerfield, kterého vzal sebou na dostihy. Joe byl ztroskotanec a neměl o koních ani šajn, ale překvapivě vyhrál jak první, tak i většinu dalších závodů, ačkoliv sázel na outsidery. Tak šel čas a Joe vydělával pouze na koních, koupil si apartmán u dráhy a mimoto měl každou chvíli jinou přítelkyni. Na našeho vypravěče už neměl čas. Po dvou letech se pak oba bývalí přátelé potkali. Joe byl zase na mizině, zbyl mu jen oblek, ale náš vypravěč se na něj vykašlal.

Dr. Nacista
Vypravěč jakožto správný hypochondr dochází k německému doktoru Kiepenheurovi, protože mu připadá šílený, byl dokonce nacistou a dokáže ho vyléčit skoro vždy. Navíc má plno zajímavých historek o své rodině, sestřičce s velkým zadkem atd. A tak k němu nejdříve přišel s rukavicemi, které nechtěl sundat, pak kvůli závratím z front, nežitům a nakonec kvůli hluchotě, z čehož se vyklubal pouze mazový špunt.

Kristus na kolečkových bruslích
Není příliš obsažná povídka. Do kanceláře Rollerworld Inc. přichází Chonjacki. Je to obluda bez jakéhokoliv vychování, smrdí a rád se pere, stejně jako nedávno s Sonnym Welbornem, který hraje za stejnou agenturu fotbal. Dochází k rozmluvě mezi dvěma agenty a právě tímto hráčem. Křičí na něj, aby zhubl, pak vymýšlí nové taktiky, zase mu nadávají. To je vše.

Skladník s červeným nosem
Podobný styl jako předchozí povídka. Chinaski přichází za spisovatelem, který je ve skutečnosti naprostý primitiv a ochlasta, ale lidé mají jeho tvorbu rádi. Žil zrovna s celkem vzdělanou Margie, komunistkou, jenž taky psala, i když to za moc nestálo. Když z něj nakonec dostal pár příspěvků, s úlevou odešel. Za dva měsíce se vrátil, to už měl Harris dojednané vydaní knihy a jeho přítelkyně byla těhotná. Brzy ho však opustila a žila i s dítětem jinde. Zanedlouho měl již sloupek v novinách a mladší přítelkyni. A tak to šlo tak dlouho, až jej jako slavného autora divadelních her navštívil v apartmá a nebyl puštěn přes sluhu.

Ďábel byl celý žhavý
Vypravěč se po hádce s přítelkyní vydal na molo, kde zrovna představovali jako atrakci ďábla. Ten se k němu hned při vstupu obrátil a poprosil ho, aby jej večer vysvobodil, což náš vypravěč opravdu udělá. Když si ho pak přivedl k sobě, nestačil se divit, jak si jej ďábel zotročí. Vezme si jeho dívku a navíc mu vyhrožuje, že pro něj není žádný problém ho zabít. Protože se mu to rozhodně nelíbilo, vrátil se za vyvolávačem a poprosil ho, jestli by si ďábla nevzal zpět. Od něj zjistil, že má dvě slabiny - chlast a holky. A tak spolu nabrali překrásnou Ednu a jeli do bytu, kde se do ní pekelník hned zakoukal. Ale konec se nedozvíme, protože vypravěč využije nepozornosti ostatních a navštíví s lahvičkou whisky manželku vyvolávače.

Kuráž
Chinaski měl jednoho kamaráda jménem Marty, který kdysi pracoval v dolech a byl to dost ostrý chlápek. Teď se ale zamiloval do krásné blondýnky jménem Jeanie. Nejvíce ho ale trápí, že stejně jako on pije. Toho Chinaski využije, koupí láhev a jde krásnou blondýnku navštívit. Ke svému překvapení ji však nedokáže sklátit na postel, takže si s ní celou dobu pouze povídá. Nakonec, když si k ní lehne, se kráska zařídí sama. Asi po týdnu se u něj stavil Marty. Jeanie vyhodili z bytu stejně tak jako Martyho o něco později.

Zabiják
Ronnie se sešel v baru s Curtem a Billem. Chvíli se domlouvali na ceně, než mu Bill předal klíče od bytu a dostal jej od skleničky. Pak se Ronnie vydal na adresu, kde si jej žena spletla s Billem, což jí vlastně mohlo být jedno, protože ji hned zabil a odešel v Billových šatech.

Tohle zabilo Dylana Thomase
Chinaski letí do San Franciska předčítat poezii. Jede tam spolu s přítelkyní a Marionettim, aby tam o něm natočili dokument. I když je slavný, stále pije i při čtení poezie, hádá se s přítelkyní a dělá opilecké scény. Nazpět se vrací už bez ní.

Divnej pták a zlej jak čert
Chinaski si konečně našel mladou milující dívku, s níž vyrazil na Kubu. Vicki byla romantička, neustále někde běhala a ráda se něčemu věnovala. Byla to idylka, o jaké se člověku většinou zdá. Možná to byl také sen, protože jednou v baru potkali Ernesta Hemingwaye a Chinaski se rozhodl, že pro tak úžasnou ženu přestane pít.

Jak milují mrtví
Chinaski se zase seznamuje se svou sousedkou jménem Mitzi. Taky se schází se zloději. S mladým Louem se dohodnou, že spolu budou okrádat boháče tak, že je nejdřív náš vypravěč ukecá a Lou je pak obere. A tak si vyberou dobromyslného tlouštíka, Chinaski ho zavede do temného kouta, ale pak dostane palicí místo něho. Po téhle akci si Lou našel práci a náš vypravěč si našel o trochu starší ženu, se kterou se opíjel a hádal. Plánoval i sebevraždu, zatímco jeho Vicki na něj vydělávala prostitucí.

Všechny řitě světa i ta má
Chinaski žije zase jako opilec. Většinu času tráví v baru, nebo popíjí doma s cizími lidmi, před kterými se opilecky předvádí, jako vždy. Kromě toho má navíc problémy s hemeroidy, které se snaží vyléčit jeho lékař dr. Nacista. Náš vypravěč se tedy s pomocí klystýrů a nechutných vyšetření připravuje na operaci. Pak jej přijali do katolické nemocnice, kde jej umístili na pokoj s dvěma starci, kteří si pořád na něco stěžovali. Po operaci přišla přece jen jedna z milenek, ale Chinaski měl zrovna starosti s tím, že se nemohl vymočit. Nakonec se to vyřešilo jedním strojkem. Protože to na pokoji s bělovlasým mužem, počůrávajícím se chlapíkem a Mexikáncem nebylo zrovna valné, byl přestěhován na dvojpokoj s mužem jménem Herb. Jak zjistil, bylo to vlastně mnohem horší, protože jeho nový spolubydlící neustále přepínal programy a navíc jej chtěli ještě nutit chodit na bohoslužby. Když se konečně dostal ven, našel si nové bydlení a život se víceméně vrátil k normálu.

Vyznání muže sdostatek šíleného, aby žil s bestiemi
Chinaski začal žít s novou ženou jménem K. Neměli peníze, ale stejně znal pár fint, jak dostat z obchodníka něco k pití, jídlu a cigarety. Vzpomíná si, jak kdysi jako kluk onanoval v dívčích šatech a jak se ho lidé štítili, protože měl na tváři boláky. Nikdy by netušil, že stejně jako kdysi i po třech titulech nakonec stejně skončil v nemocnici pro chudé. Měl totiž zase problémy s únikem krve. Dali ho v nemocnici do rohu, a pak se divili, když jej ráno našli naživu. Chinaski přežil jenom díky prozřetelnosti doktora, který se svou akčností rozhodně nehodil do špatně placené práce a také díky náhodě, protože jej málem zabil omyl s vyměněnými jídly. Dokonce za ním přišel otec s Ch. dívkou, oba byli úplně opilí, ale nakonec odešli po zjištění, že neumírá.
Chinaski se pak nechal najmout na práci na jatkách. Protože tam byl poprvé, chlapi si ho podali a nechali ho pracovat co nejvíc, až se z toho zhroutil a z "tak lehké práce" odešel. Druhý den potkal v baru zajímavou ženu, která se rozhodla o něj postarat. Zavedla jej k sobě domů, kde ho také seznámila s přítelem Williem, stařečkem s jedinou rukou, ale zásobu dívek na své lodi. A tak u něj začal Chinaski pracovat, i když se tam nesmělo pít. Když stařeček zemřel, skončil zase na ulici. Nakonec se konečně zabydlel a začal pracovat jako expedient firmy. Při psaní povídek se seznámil s redaktorkou, z níž se vyklubala dcera jakéhosi boháče. Nakonec se vzali, i když svou lásku našla až později v náručí Eskymáka.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 08.09.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Charles Bukowski - Všechny řitě světa i ta máMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­