ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bukowski Charles (*16.08.1920 - †09.03.1994)

­­­­

Šunkový nářez

Většina Bukowského prací je napsána na základě vlastních zkušeností. Není tomu jinak ani v Šunkovém nářezu, kde Bukowski autobiograficky popisuje svoje dětství, dospívání a také svůj vlastní charakter.

Hlavní postavou románu je jakési alter ego autora, Henry Chinaski. Příběh se odehrává zhruba ve třicátých a čtyřicátých letech dvacátého století v Americe.

Henryho rodina patří k chudým obyvatelům města, ale nechce si to přiznat. Zvláště pak ne otec, který usilovně předstírá před sousedy, že každé ráno jezdí autem do práce.

Henry svého otce nenávidí, protože ten jej velmi často bije řemenem za nepodstatné věci - třeba když po sekání trávy jediné stébélko přečnívá. Henryho matka se neodvažuje a asi ani nechce otci vzpírat.

Henry má velké problémy v dospívání. Napřed ho spolužáci šikanují, poté se sám stane "drsňákem". Navíc má v pubertě po celém obličeji odporné a abnormální akné, což mu znemožňuje jakýkoliv styk s děvčaty, a vůbec celkově normální život.

Později, po vyjití střední školy, Henry nachází útěchu v alkoholu a opíjení se. Také hazarduje, způsobuje rvačky...

Celá kniha končí útokem na Pearl Harbor. Henryho kamarád Becker je povolán k boji s Japonci. Henry ho jde vyprovodit... Poté potká malého kluka a vyzve ho, ať si s ním zahraje hru s boxerem. Malý chlapec ho porazí, i když má jeho boxer rozbitou levou ruku...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bajča, 30.08.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Charles Bukowski - Šunkový nářezMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­