ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Reynek Bohuslav (*31.05.1892 - †28.09.1971)

­­­­
Bohuslav Reynek pochází z Petrkova na Českomoravské vrchovině. Jako jediný syn se měl ujmout rodného selského statku. K tomu se připravoval studiem na jihlavské reálce (maturita roku 1910) a pražské technice. Tu však po půl roce opustil. Krátce pracoval na petrkovském hospodářství, ale nakonec se rozhodl zasvětit svůj život umění. Léta 1911-12 strávil ve Francii. Po návratu domů začal malovat a psát verše. První z nich publikoval v roce 1914. Téhož roku se seznamuje s Josefem Florianem, který má vliv na jeho poetickou tvorbu, a stává se spolupracovníkem na jeho Dobrém díle. Roku 1926 znovu odjíždí do Francie a deset let tráví střídavě část roku v Grenoblu a část v Petrkově. V Grenoblu především rozvíjí svůj výtvarný talent, také zde pravidelně vystavuje, čím dál víc se přitom soustřeďuje na grafiku, hlavně suchou jehlu a lepty. Roku 1926 se oženil s francouzskou básnířkou Suzanne Renaud a od roku 1936 spolu žijí trvale v Petrkově. Bohuslav Reynek zemřel 28. září 1971 a byl pohřben vedle své manželky ve Svatém Kříži u Havlíčkova Brodu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 29.10.2005

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Bohuslav ReynekMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­