ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Reynek Bohuslav (*31.05.1892 - †28.09.1971)

­­­­

Jíní (Rty a zuby)

  • interpretace básně

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Bohuslav Reynek byl významný český křesťanský básník. Věnoval se rovněž překládání a vydávání poezie a byl zručný grafik. Zpočátku byla jeho poezie velmi ovlivněna expresionismem (typické vystupování smrti jako rozkladu, spolu se smutkem), později tyto tendence ustupují a smrt se vytrácí do pozadí a jeví se spíše jako vykupitelka. Objevují se motivy rodného kraje, lásky k Bohu, přírody... Celkem vydal jedenáct sbírek básní (např. Had na sněhu, Rty a zuby, Odlet vlaštovek).

TEXT BÁSNĚ:

Jíní

Únavou podzimní traviny lehly,
úsvitu krůpěje motýli zkřehlí
pijí;

zdvihají křídla svá, ale již nevzletí,
na květech zavřených zelenou perletí
planou.

Také jdu unaven, žampión u cesty,
bílý a křehounký jako šat nevěsty,
sbírám.

Žampión loupám, ruka jím voní;
srdce mám těžší, než jsem měl loni,
láskou.

Žampión loupám, voní; v tom stáda
bílá zřím v duši, Jeseň* je mladá
pase.

Přečistá, dobrá Jeseň tu stojí,
ledovou roušku na hlavu svoji
váže.

* Jeseň = podzim

FORMA:

Báseň má šest slok, opakují se pravidelná trojverší, naše pozornost je stržena na třetí verš, jenž tvoří jediné slovo - odkazuje k předchozímu verši (přesah).
Rytmus je neúplně daktylský (- U U - U U - U U - U) a závěrečný verš je trochej (- U), který brzdí celkový spád.

INTERPRETACE BÁSNĚ:

Název básně je Jíní (jinovatka), lyrický subjekt jej nepopisuje přímo, ale celou básní prostupuje bílá barva, svazuje ho s jinými obrazy: bílý žampión, šat nevěsty, bílá stáda, ledová rouška (bílé vlasy, bílá zima).

Lyrický subjekt se v první a druhé sloce neobjevuje přímo, pohled je zaměřen ven. Ve třetí sloce vstupuje na scénu a koresponduje s krajinou (také jdu), v šesté, závěrečné sloce obrací svůj pohled opět ven.

Básník odkazuje na různé smysly, samozřejmě zaměstnává zrak (barvy, krůpěje, motýli, zelená perleť...), čich (vůně žampiónu) a hmat (křehkost houbičky).

Jeseň vystupuje jako osoba (personifikace ročního období) - má lidskou, mladou postavu, lidská činnost - pasení stád, pouze kladné vlastnosti. Její čistota se rovněž pojí s bílou barvou, protože ta je tradičním symbolem nevinnosti.

Třetí verše: až na slovo láska jsou to všechno slovesa; láska je sice podstatné jméno, ale podstatné jméno dějové. Láska se nachází přibližně uprostřed a je obklopena ostatními slokami. Slovo láska tam samozřejmě není náhodou (je tam láska, ne třeba žampión), takže při pozornějším čtení odhalíme skryté ladění básně směrem k lásce.

Atmosféra: podzimní klid, útlum, únava, nostalgie

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 04.11.2010

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Bohuslav Reynek - Jíní (Rty a zuby)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­