ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Reynek Bohuslav (*31.05.1892 - †28.09.1971)

   
­­­­

Had na sněhu


ANALÝZA:

Píše se rok 1892 a současně s Bohuslavem Reynkem se rodí žánr katolické exprese. Ve své sbírce Had na sněhu autor rozebírá jak katolická, tak i světská témata. Z celé sbírky jsem vybral několik básní, na nichž se pokusím poukázat na některé prvky Reynkovy tvorby.

Expresionistický duch knihy nejlépe ilustruje báseň v próze "18.8 1921 19h 15min" (str. 2). Již samotný název odkazuje k bezprostřednosti zápisu. V básni "Stáří" (str. 3) nám autor předestírá svůj vnitřní imaginární svět. V tomto světě, ve který věří jako ve skutečný, může znovu prožívat své vzpomínky jako reálné. Dokonce dokáže tento svět částečně přenést do toho našeho. "Mám celý podzim v srdci a dám ti..." - v této citaci je explicitně vyjádřeno, že autor může jakoukoliv část prožitého podzimu vyvolat a způsobit, aby byl skutečný. Snad hovoří o archetypu Podzimu, tedy ducha všech konkrétních podzimů.

Když se Reynek dostane do úzkých a propadá zoufalství, radí nám uchýlit se také do skrytu naší mysli. V jeho pohledu je však tento časoprostor zároveň světem božským. Píše: "...ale stáhni se úporně do sebe, což umíš, a rci si, že tvrdých ploch ve kterých jsi sevřen, jest třemi listmi kalichu květového a že tvá duše jest jeho podstatným vnitřkem."

V básni "Smrt Mojžíšova" (str. 9) je ústředním tématem Boží milost. Bůh ji odepírá svému synu, ale dopřává ji Mojžíšovi. Autor v tom spatřuje paralelu a dává mu naději, že každý nehledě na svůj rod může být spasen.
A konečně v básni "Setkání" (str. 9-10) se dočítáme o Reynkově sebezapření, se kterým odmítá chtíč a žádá po své Sukubě, aby se mu skryla, ale i vnitřně změnila a více ho nepokoušela. Domnívám se, že tak Reynek vytlačuje své libido do podvědomí, kde na něm však pracuje, aby pokušení již nepociťoval.

SYNTÉZA:

Krom literární tvorby se Reynek věnoval též výtvarnému umění. Ač neměl prakticky žádné výtvarné vzdělání, podařilo se mu najít osobitý styl, jenž dokázal vtisknout především svým grafikám.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Vojtěch Žák, 15.06.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Bohuslav Reynek - Had na sněhuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­