ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bradstreetová Anne (*1612 - †16.09.1672)

­­­­
Frontispiece for An Account of Anne Bradstreet The Puritan Poetess, and Kindred Topics, edited by Colonel Luther Caldwell (Boston, 1898) (cropped)

Anne Bradstreetová (Anne Dudley Bradstreet) byla první Američanka, která publikovala své básně. Byla zaměřena feministicky a psala také meditativní prózu.

Narodila se v Northamptonu v Anglii roku 1612. Její otec Thomas Dudley měl vysoké postavení ve společnosti, a tak Anne vyrůstala ve velice dobrých podmínkách. Dostalo se jí bohatého vzdělání a byla vedená ke zbožnosti. Zajímala se především o historii, literaturu a uměla několik cizích jazyků.

Již v šestnácti letech se provdala za pětadvacetiletého Simona Bradstreeta, muže na úrovni, a měli spolu osm dětí.
Celá její rodina emigrovala v roce 1630 do USA, připluli tam na lodi Arabella. Často se stěhovali. Sám Simon podnikal politické a diplomatické cesty a Anne zůstávala sama doma, kde psala svá díla a věnovala se dětem.

V roce 1666 je postihlo neštěstí, požár jejich rodinného domu, kde přišli o všechno. Ztráta domova přispěla ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu Anne. Trpěla tuberkulózou.
Zemřela 16. září 1672 v Massachusetts ve věku 60 let.

V jejích básních se odráží víra v boha, víra v lásku, manželství na celý život, starost o dítě. Najdeme v nich prvky každodenního života. V neposlední řadě jsou její básně také feministicky založené, kdy říká, že ženy nejsou podřadnější než muži, že ženy dokážou to samé co muži, dokážou i napsat kvalitní literaturu.

Její první vydaná sbírka básní v roce 1650 se jmenovala Desátá Múza nedávno vzešlá v Americe (The Tenth Muse Lately Sprung Up in America). Z dalších sbírek lze jmenovat například Several Poems Compiled with Great Variety of Wit and Learning (1678), která obsahuje velmi známou báseň Mému drahému a milujícímu manželovi (To My Dear and Loving Husband).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 31.05.2012

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Autorka své knize
-Mému drahému a milujícímu manželovi
­­­­

Diskuse k životopisu
Anne BradstreetováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)