ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení pojmu slovnicek-pojmu

Aktuální známka: 2.43
Hodnoceno: 114x Prosím, ohodnoť pojem

Částice (partikule) zpravidla uvozují samostatné věty a naznačují jejich druh (otázku, rozkaz, zvolání) anebo různý postoj mluvčího k jejich obsahu, například , nechť, kéž, což. Samy nejsou větnými členy.
Protože nespojují věty, je vhodné odlišovat je od vlastních spojek.

Příklady
žije mír!
Zdalipak to víš?
Což o to!

Částice patří společně s příslovci, předložkami, spojkami a citoslovci do neohebných slovních druhů. V češtině je mezi slovními druhy řadíme na deváté místo.

Platnost částic mají také některá slova, kterých se užívá zpravidla jako spojek (např. Ale sluší ti to! Že se ti chce! Aby se jim tak něco stalo!).

Jsou také částice, které neuvozují věty, ale mají význam přitakací nebo vybízecí (ano, tak) anebo způsobový (asi, snad, prý). Tato slova se někdy zařazují mezi příslovce.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené/upravené: 29.04.2010

­­­­

Diskuse k pojmu
ČásticeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­