ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.50
Hodnoceno: 4x Prosím, ohodnoť práci

Karel Jaromír Erben (zajímavá osobnost národního obrození)

Osobnost... Kdo je pro mě osobnost? V čem spočívá velikost osobnosti, její významnost nebo kouzlo? Odpověď na otázku je velice subjektivní, protože každý hledá ve se svém vzoru někoho jiného.

Národní obrození, které probíhalo na rozmezí osmnáctého a devatenáctého století, je velmi důležitou součástí naší historie, bez níž by pravděpodobně český národ v současnosti neexistoval. Proto si myslím, že všichni lidé, kteří se jakýmkoliv způsobem angažovali v této etapě českých dějin, jsou velkými a významnými osobnostmi.

Jelikož pohádka Zlatovláska byla pro mě už od dětství číslem jedna, tak mě nejvíce oslovil a je mi nejbližší jeden z nejvýznamnějších mužů národního obrození - Karel Jaromír Erben. Právě díky tomu, že posbíral pohádky z české lidové slovesnosti, jako jsou například Tři zlaté vlasy děda Vševěda nebo Pták Ohnivák, mohou děti i po mnoho generací probouzet fantazii díky příběhům, které na dobrou noc slýchávají od svých rodičů.

Podruhé v mém životě mne tento autor oslovil, když mi bylo dvanáct let a já se podívala na filmové zpracování Kytice, což je sbírka třinácti balad, na kterých Erben pracoval celý svůj život a byla jeho vrcholným dílem, a právě proto se stala kulturním bohatstvím a chloubou české literatury. I přestože náměty příběhů jsou velice různorodé, nalezneme v nich téma provinění a trestu, které jsou přínosným ponaučením. Řeší zde také základní otázky morálky, jež se hravě dají přenést do jakékoliv doby.

Naposledy jsem se s Erbenem setkala při výuce ve škole, kdy jsem se o něm dozvěděla ty nejzajímavější informace. Můžeme na něm obdivovat jeho všestrannost. Počínaje tím, že si hudbou vydělával na vzdělání, protože pocházel z chudých poměrů, přes studium práv, práci v archivu, básnickou tvorbu až po fakt, že byl také významným kulturním činitelem v době revoluce. Dá se vlastně říct, že to byl prototyp renesančního člověka v době obrození.

Byl velmi oblíbený i ve společnosti ostatních obrozeneckých osobností. Dokazuje to velmi dobrý vztah z historikem Františkem Palackým nebo spolupráce na naučném slovníku Františka Riegera, který je pokládán za první českou encyklopedii. Byl velice pracovitý a cílevědomý, a proto také byl jmenován členem Královské společnosti nauk, stal se prvním archivářem Prahy a zastával funkci vysokého úředníka.

Je nutno říct, že Karel Jaromír Erben byl jedním z výjimečných lidí a za šedesát devět let svého života stihl vytvořit velké dílo a zanechat po sobě spoustu vykonané práce. Navždy zůstane důležitou osobností národa českého.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 12.11.2015

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Karel Jaromír Erben (zajímavá osobnost národního obrození)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­