ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.44
Hodnoceno: 9x Prosím, ohodnoť práci

J.K.Rowlingová a její Harry Potter

  • nejblíže zamyšlení; spíše volný slohový útvar

Příběh mladého sirotka žijícího u své tety a strýce, který se ve svých jedenácti letech dozvěděl, že je čaroděj, a který nastoupil do školy čar a kouzel v Bradavicích, není cizí snad pro nikoho z nás. Jméno Harry Potter zná téměř každý, stejně tak jako stejnojmenné dílo od světoznámé autorky Joanne Kathleen Rowlingové.

Co vlastně tuto, tehdy ještě zcela neznámou ženu vedlo k psaní knih?
Její manželství se rozpadlo, finančně na tom nebyla nejlépe, bydlela v malém vlhkém bytě se svou dcerou a žila ze státní podpory. Asi tehdy jí poprvé napadlo, že začne psát, ovšem zatím nevěděla o čem. Jednoho dne roku 1990 při cestě vlakem z Manchesteru do Londýna se jí najednou před očima zjevil příběh brýlatého chlapce s jizvou na čele. A tak začala psaním utíkat od tvrdé reality jejího stávajícího života.

Jako malá si nejraději hrála se svou sestřenkou a sousedy na kouzelníky a čarodějnice. Toto jí zřejmě vedlo k psaní o světě plném čar a kouzel. Také prohlásila, že Harryho nejlepší kamarádka Hermiona je v mnohém podobná jí samé ve svých dětských letech.

Fantasy knihy o Harrym Potterovi mají na první pohled primitivní děj. Kdo ovšem začne tyto knihy číst, zjistí, že tomu tak zdaleka není. Všechny knížky série jsou velice dobře napsané, autorka chtěla, aby současně s jednotlivými díly rostli i jejich čtenáři. V každém dílu přibývají nové postavy, zápletky, každým dílem jsou příběhy temnější.

J.K.Rowlingová v takový úspěch jejích knih asi ani ve snu nedoufala. Mladý chlapec s jizvou na čele autorce změnil úplně život. Najednou se stala bohatou a všemi obdivovanou. Malý vlhký byt vyměnila za velký rodinný dům. Její knihy byly přeloženy do desítek jazyků a po celém světě se jich prodalo více než 400 milionů kusů. Navíc všechny díly potterovské ságy již byly nebo budou zfilmovány.

A čím vlastně okouzlil tento příběh malé i velké čtenáře po celém světě?
Na tuto otázku asi každý odpoví jinak, ale kdo z nás se alespoň občas neponoří rád do světa fantazie, kde nic není nemožné? Kde sednete na koště a letíte, kde stačí jedno mávnutí hůlkou a vše je rázem jinak...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Slohová práce J.K.Rowlingová a její Harry Potter ve slovenštině?

Slovenskou verzi této slohové práce naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse ke slohové práci
J.K.Rowlingová a její Harry PotterMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)