ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Vliv technologií na mezilidské vztahy

Žijeme v době, kdy máme možnost být neustále ve spojení s lidmi na druhém konci planety. Můžeme si posílat zprávy, sdílet okamžiky skrze fotografie nebo vést videohovory téměř odkudkoli. Technologie nám dává do ruky nástroje, které byly ještě před několika desetiletími nemyslitelné. Přesto se stále častěji objevují hlasy, že čím více jsme propojeni on-line, tím více se odcizujeme ve skutečném světě. Ovlivňují tedy technologie naše mezilidské vztahy pozitivně, nebo negativně?

Nelze popřít, že moderní technologie přinesly do našich životů mnoho pozitivního. Díky nim můžeme zůstat v kontaktu s přáteli a rodinou, i když nás dělí tisíce kilometrů. Pro studenty nebo zaměstnance jsou komunikační aplikace nezbytným nástrojem pro spolupráci. Pro mnohé osamělé lidi představují sociální sítě možnost navazovat nové vztahy, sdílet své zážitky a získávat podporu.

Na druhou stranu je třeba si přiznat i odvrácenou stránku této technické revoluce. Setkáváme se čím dál častěji s tím, že lidé tráví více času na mobilních telefonech než v rozhovoru s těmi, kdo sedí vedle nich. Na obědech, ve vlacích i doma u večeře bývá obrazovka často důležitější než skutečný člověk. Mnoho vztahů trpí nedostatkem opravdové pozornosti a empatie. Komunikace prostřednictvím textu navíc často postrádá tón hlasu, výraz tváře nebo gesta, což může vést k nedorozuměním.

Zvláštní kapitolou je vliv sociálních sítí. Mnoho lidí se zde snaží prezentovat v co nejlepším světle, což může vyvolávat falešné představy o tom, jak "normální" vypadá život ostatních. Tlak na dokonalost může vést k závisti, frustraci nebo pocitu osamělosti, a to i v případě, že máme kolem sebe desítky "přátel". Lidé se pak mohou cítit izolovaněji než dříve, i když jsou neustále on-line.

Technologie samy o sobě nejsou špatné ani dobré - záleží jen na tom, jakým způsobem je využíváme. Mohou nám pomoci prohlubovat vztahy a být v kontaktu s těmi, které máme rádi. Mohou však také vést k povrchnosti a osamění, pokud jim dovolíme nahradit skutečné lidské setkání. Dnešní doba od nás vyžaduje nový druh dovednosti - schopnost najít rovnováhu mezi světem on-line a off-line. A právě v tom se skrývá výzva pro naši generaci.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Vliv technologií na mezilidské vztahy







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)