ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.20
Hodnoceno: 137x Prosím, ohodnoť práci

Síla lidskosti

Nedávno jsme měla možnost zhlédnout se svými spolužáky dokumentární film o Nicholasi Wintonovi nazvaný Síla lidskosti. Myslím, že Nicholase Wintona není třeba představovat. Určitě každý má s tímto jménem spjatou událost, která zachránila v době německé okupace životy stovek dětí. Mám tím na mysli vlaky se židovskými dětmi vypravené z Čech do Anglie, kde tyto děti našly azyl v náhradních rodinách. Také se jistě nemusím rozepisovat o tom, jak to v době války v naší zemi vypadalo a jak se zde se Židy zacházelo. Je velmi pravděpodobné, že kdyby děti, které Nicholas Winton zachránil, neodcestovaly, válku by nepřežily.

Můžeme si položit otázku, proč Nicholas Winton svoje tajemství skrýval? Vždyť zachránil tolik lidských životů? Nejspíš proto, že je to maximálně ušlechtilý a skromný člověk. Ale na druhou stranu, proč se nepochlubit tím, že pomáháme druhým? Myslím si, že není nic špatného na tom, říci ostatním, co pro okolí děláte a okolí by to nemělo brát jako vychloubání se, ale jako výzvu: "Pojď a pomáhej se mnou." Ovšem nesmíme překročit určitou pomyslnou hranici, jako některé nejmenované celebrity, protože ty pomáhají pouze pro svoje zviditelnění.
Další otázkou zůstává: "Je v dnešní době vůbec možné konat dobro?" Troufám si tvrdit, že na tuto otázku znám zcela jistě správnou odpověď. Samozřejmě ano. Protože na světě je přeci spousta zla, chudoby, a když k tomu připočteme ještě živelné katastrofy, které v poslední době stíhají náš svět, dojdeme k výsledku, že je zde spousta lidí, kteří potřebují naši pomocnou ruku. Hodně lidí tento fakt přehlíží, ale naštěstí tu stále jsou lidé, kteří pomáhat chtějí a pomáhají. A tak vznikají peněžní sbírky a různé nadace. Největší radost mám z toho, že poslední dobou začínají pomáhat i velké firmy a organizace.

Co z toho vyplývá? Pomáhat se v dnešní době určitě dá a považuji to za velmi potřebné a důležité. A je jen na nás, jestli pomocnou ruku podáme anebo ne. A jestli chceme být zviditelnění či raději zůstaneme anonymními dárci. Ale měli bychom si uvědomit, že štěstí je vrtkavé a jednou může potřebovat podání pomocné ruky každý z nás.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Adéla Procházková, 08.01.2006

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Síla lidskostiMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­