ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.53
Hodnoceno: 15x Prosím, ohodnoť práci

Rozhovor s učitelkou základní školy

Vhodné úvodní oslovení

Proč jste si zvolila toto povolání?

Mám ráda děti, život, baví mě být mezi lidmi. Mám ráda aktivitu, činorodost, a když se pohybuji mezi mladšími, cítím se taky mladší (směje se). Ne, vážně, důvodů, proč jsem učitelkou, je daleko víc, je to jako pospojovat jednotlivé kameny do mozaiky. Jedním z kamenů je i obyčejná láska a obdiv k češtině jako jazyku, dále můj vztah k výtvarnému umění, tvorbě jako takové, baví mne nejen sama něco tvořit, ale také být u toho, když vy žáci něco vytváříte...a kolikrát jsou to opravdu "skvosty".

Jaké to bylo, když jste úplně poprvé přišla učit?

Asi jako vždy, když někam přijdete poprvé. Je to trošku nepříjemné, člověk bývá nervózní, je ve střehu, musí se hodně soustředit, aby něco nespletl... Ale když se za chvíli zorientuje, co kde je...už je to lepší.

Jak dlouho tuto práci vykonáváte?

15 let.

Jakou školu jste vystudovala?

Nejdříve Střední ekonomickou školu v Mostě a poté Pedagogickou fakultu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem obor Český jazyk a výtvarná výchova.

Jak obtížná je Vaše práce?

Velmi (směje se). Řekla bych, že patří k těm nejobtížnějším, nejsložitějším a že je to jak psychicky, tak fyzicky náročná práce. Myslím si, že naše práce je srovnatelná s profesí lékaře. Je to velmi zodpovědná práce. Navíc učitel musí být trošku herec, trošku psycholog, trošku vědec, trochu sekretářka a někdy i policista v jedné osobě. Přesto je to podle mne zajímavá a krásná profese.

Jak jste Vy prospívala na základní škole?

Celkem to šlo. Nějaké ty dvojky tam byly, neměla jsem samé jedničky. Bála jsem se hudební výchovy, ta pro mě byla velmi těžká. Ne že bych nerada zpívala, ale jednoduše to neumím. Taky matematika mi nebyla zrovna blízká...

Kdy začínáte školu?

O takzvaném přípravném týdnu. Bývá to poslední týden v srpnu, letos to vyšlo na 23. srpna.

Jaký byl pro Vás tento rok první školní den?

Příjemný, nepršelo! (směje se). Potěšilo mě přivítání některých mých žáků.

Jak těžké je komunikovat s žáky?

V běžném vyučování to problém není, ale jsou situace, kdy je to složitější.

Jaké téma bude u slohových prací?

V osmé třídě vás čekají: charakteristika literární postavy, líčení a úvaha.

Máte z něčeho strach?

Jasně, jsem taky jenom člověk. Bojím se hrozně zubaře (usmívá se) a také nemám moc ráda tmu, ale ze všeho nejvíc se bojím nemocí a zákeřnosti.

Jakého spisovatele nebo básníka máte nejraději?

Těch je hodně, mezi mé nejoblíbenější básníky patří Skácel, Seifert, Halas. A z prozaiků mám moc ráda Viktora Fischla, Zdenku Frýbovou, Ericha Segala, Joy Fieldingovou, ale taky Williama Shakespeara, a mohla bych jmenovat další...

Jaký máte názor na naši školu?

Bezva (směje se). Jsme škola otevřená, příjemná, pohodová. Myslím si, že většina žáků se tu může cítit dobře, že je tu dost lidí, na které se mohou obrátit, když mají problém.

Děkujeme, že jste byla ochotna s námi spolupracovat a poskytnout nám rozhovor.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jirkec, 09.05.2013

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Rozhovor s učitelkou základní školyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­