ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.93
Hodnoceno: 30x Prosím, ohodnoť práci

Josef Lada - Mikuláš, čert a anděl (popis obrazu)

  • obraz Mikuláš, čert a anděl (1944) se 10. března 2012 prodal v aukční síni Dorotheum za 850 tis. Kč bez 20% aukční přirážky (kvaš na kartonu - 37,5 x 59,5 cm)
  • jedná se o známý Ladův obraz z pohlednic
  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2017 znělo Obraz od Josefa Lady a jednalo se o popis vybraného Ladova obrázku

Rozhodl jsem se popsat obrázek Mikuláš, čert a anděl od autora Josefa Lady, protože ten byl podle mého názoru úžasným malířem a všechny jeho obrazy jsou něčím významné a krásné.

Josef Lada - Mikuláš, čert a anděl (oskenováno z pohlednice)

V popředí obrazu kráčí sv. Mikuláš, který má na hlavě zlatou mitru a je oblečený do bíločerveného pláště. Za ním jde celý v bílém anděl, jenž v ruce drží košík se sladkostmi a na řetězu má připoutaného čerta s obrovskými rohy. Čert si na zádech nese pytel na zlobivé děti.

Obloha je již tmavá, všude prudce padá sníh. Na bílém zasněženém náměstí jdou vidět jen stopy Mikuláše, čerta a anděla. Domy jsou krásně malované, ve všech jejich oknech se svítí. Uprostřed náměstí se nachází studna, kterou sníh ještě zcela nepokryl. Za náměstím se tyčí potemnělý kostel. Kolem něj stojí vysoké stromy, sahající až po jeho střechu. Krovy všech domů jsou pokryty sněhem a z komínů stoupá hustý dým.

Díky barevným domům hýří obraz veselou náladou a vrací mě do let, kdy jsem byl ještě malé dítě a chodil ke mně Mikuláš, čert a anděl.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 27.02.2015

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Josef Lada - Mikuláš, čert a anděl (popis obrazu)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­