ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

NHL /National Hockey League/ (2)

OSNOVA:

  1. Popis
  2. Historie
  3. Vyřazovací část (play-off)
  4. Stanleyův pohár
  5. České zastoupení
  6. Závěr

Nejznámější a nejprestižnější liga v hokeji se jmenuje Národní hokejová liga, zkráceně NHL. Odehrává se v Severní Americe, kde leží také 32 měst, které mají svůj vlastní tým. Sezona začíná v říjnu a končí až v červnu. Liga je rozdělena po 16 týmech na západní a východní konferenci a dále ještě na divize po 8 mužstvech. Každý tým odehraje v základní části 82 zápasů proti týmům ve své konferenci tak, aby s každým sehrál polovinu zápasů na vlastním stadioně a polovinu na stadionu soupeře.

Tato liga vznikla v roce 1917 s pouhými čtyřmi týmy a musela bojovat o přežití. Každý rok vyhrával jeden z jejích týmů pohár, až roku 1926 zanikla poslední konkurenční liga a NHL se začala rozšiřovat o další mužstva. Před válkou hrálo ligu již deset týmů, bohužel kvůli finančním důvodům z ní čtyři musely odejít. Šest zbylých mužstev se označuje jako původní šestka (Original Six) a o pohár soutěží dodnes.

Po základní části nejlepší čtyři týmy z každé divize pokračují do vyřazovací části, kde se hraje na 4 vítězné zápasy s pouze jedním soupeřem. Z osmifinále pokračují týmy až do finále, kde se ty dva nejlepší týmy postaví proti sobě. Lepší z týmů může zvednout nad hlavu Stanleyův pohár (Stanley Cup) a vychutnat si pocit vítězství.

Pohár (jako jediný ze severoamerických soutěží) nedostane tým na celou dobu, pouze na vymezený čas. Pojmenován je podle lorda Stanleyho, jenž pohár daroval prvnímu týmu. Pohár je sestaven z hlavního poháru a prstenců pod ním. Na jeden prstenec se vejde pouze 13 týmů, protože se do něj vyrývají jména všech hráčů a pomocníků týmu. Aby pohár nebyl moc vysoký a těžký, má najednou maximálně pět prstenců a ostatní se ukládají do mezinárodního muzea hokeje. Pohár váží okolo šestnácti kilo a je vysoký asi metr.
Stanleyův pohár se neuděloval pouze dvakrát v historii. Poprvé v roce 1919 kvůli epidemii španělské chřipky a podruhé roku 2005, když byla hokejová krize (NHL lockout).
Ačkoliv nejvíckrát vyhrál pohár kanadský tým Montreal Canadiens (24x), kanadští fanoušci na další čekají už dlouhých 28 let (naposledy se tým z Kanady radoval v roce 1993).

Češi jsou v hokejovém světě nenápadní, ale celkem důležití. Jako nejlepší brankář v historii NHL se uznává Dominik Hašek. Jaromír Jágr je zase druhý nejlépe bodující hráč v historii soutěže. A poslední dvě sezony vyhráli dva Češi (Ondřej Palát a Jan Rutta) Stanleyův pohár s týmem Tampa Bay Lightning.

Hrát v nejlepší lize na světě je sen každého hokejisty a pro evropské fanoušky je sen se na takový zápas jenom podívat. Hokej už někdy přestává být sportem a stává se pro některé náboženstvím a fanatismem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jabliczko, 04.11.2021

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
NHL /National Hockey League/ (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­