ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.03
Hodnoceno: 375x Prosím, ohodnoť práci

Zimní krajina (5)

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2019
  • líčení zimní krajiny (funkce výchozího textu inspirativní)

Kalendář ukazuje 21. prosince, ale letošní zima je zatím nějaká atypická.

Obloha je natřena pošmournou šedí a z nebe se místo hedvábných bělostných vloček snáší spíše průsvitné studené dešťové kapky. V přírodě místy pod stromy ještě leží tenký koberec z barevného tlejícího listí, které se jen k ránu přikrášlí třpytivými perličkami z jinovatky.
Krajina tak vypadá trošku smutně, unaveně a maličko zanedbaně.

Loni touto dobou již všude ležela nadýchaná bílá peřina a z nebes se sypaly stále nové a nové sněhové vločky, které přikryly prach městských silnic, začouzené střechy domů i zažloutlou trávu luk. Zima navštívila také lesy. Mohutné velikány, vždy pyšné na svůj stále zelený šat, bez mrknutí oka oblékla do dlouhých bílých kožichů. Vše kolem nás pocukrovala.

Po ní nastoupil mráz, který má nejraději noční směny. Přes noc pomaloval okna tajnými krásnými ornamenty, takže vypadala jako potažená pracně utkanou krajkou. Venku před domem nám potom připravil další překvapení.
Sotva jsme vyšli ze dveří, začaly nám nohy samy od sebe tancovat. Mráz tu pro nás vytvořil dlouhou klouzačku, lesknoucí se jako zrcadlo. Ostatně celá cesta ke škole byla naleštěná jako parkety v zámeckém pokoji.
Ploty okolo zahrad byly obháčkovány zářivou mrazivou pavučinkou, stejnou technikou mráz vyzdobil například i holé větve stromů. A než jsme došli ke škole, natřel nám tváře a nosy načerveno. Potom jsme se mu rychle schovali do tepla našich tříd.

Vyučování ale bývá často dlouhé a málo zábavné, tak po posledním drnčení zvonku jsme opět zvesela vyběhli do pohádkové zimní krajiny, která vypadala jako z obrázku malíře Josefa Lady. Těšili jsme se na koulování, sáňkování i lyžování. Také na bruslení na zamrzlém rybníku, který z dálky vypadal jako lesklý stříbrný šperk.

Zima je krásná, doufám, že už brzy přijde sníh a mráz, abychom si opět plně mohli užívat zimních radovánek.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: JK, 23.05.2007

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Zimní krajina (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­