ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.58
Hodnoceno: 269x Prosím, ohodnoť práci

Vysvědčení

Co tak napsat o vysvědčení? Slovy teoretika je to ze dvou stran popsaný a potisklý arch papíru formátu A4. Slovy romantika je to naopak něco, kde je vyjádřena povaha člověka, jeho znalosti, vlastnosti i jeho chování. Slovy realisty je to zase věc, která je důležitá a která nám určí další život. Všem je ale jasné, že čím lepší, tím lépe. Proč je však vysvědčení tak důležité? Vždyť je to jen kus slisované celulózy s dalšími, běžnému člověku neznámými, látkami. Pojďme se na něj podívat trochu blíž.
Již při prvním pohledu zjistíme, že je na něm nějaké jméno - to aby si vysvědčení nestěžovala, že je jim upíráno právo na vlastní jméno - a několik dalších nepodstatných údajů. Hned o něco níže jsou tři podivné sloupce. V tom prvním je napsáno několik slov, což budou asi názvy nějakých předmětů. V dalších dvou sloupcích je sada asi dvaceti až třiceti čísel. Dlouho jsem mezi nimi hledal jakoukoli souvislost. Také by to mohla být nějaká šifra. Ale nic mě nenapadlo. Tak jsem tedy došel k názoru, že tato čísla jsou na vysvědčení, stejně jako několik přeškrtnutých okének, zcela zbytečná.
Nyní zabrousím na druhou stranu a zjistím, jestli se ta velká důležitost vysvědčení neskrývá na ní. Hned nahoře je oddíl "Nepovinné předměty a zájmové útvary". Podle mě, když je něco nepovinné, tak je to zbytečné. Nepovinných předmětů si tedy nebudu všímat. Když přeskočím další hromadu naprosto nepodstatných a nedůležitých věcí, zbývá jen podpis ředitele a třídního učitele nebo třídní učitelky. Je sice pěkné, že tito jmenovaní ochotně rozdávají své autogramy, ale kdo o ně stojí? Myslím, že každý by měl raději podpis Haška nebo Madony než svého učitele (učitelky).
Po tomto naprosto objektivním a nestranném zhodnocení jsem tedy došel k názoru, že vysvědčení je jen papír, který se nějak jmenuje a je popsán spoustou nepodstatností.
Teď se ptám. Proč vlastně chodím devět let do školy, když za to dostanu je devět počmáraných papírů, které už nejde nijak použít? Podle mě je to úplně zbytečné (V papírnictví si jich tolik můžu koupit za pár korun, a ještě budou čisté, nepopsané). A taky si myslím, že je zbytečné chodit další dva, tři nebo čtyři roky do další školy, když se na ni dostanu jen na základě výše jmenovaných zbytečných papírů a v této škole dostávám zase jen podobné nedůležité archy papíru. Na základě těchto zjištění a nezvratných důkazů jsem dospěl k přesvědčení, že když od šesti let až do dospělosti chodím jen do školy, jsou tyto roky taky zbytečné a navrhuji je zrušit. Tento návrh byl již podán naší skvělé vládě, která se o nás stará jak může, a v nejbližší době bude zřejmě přijat.
A protože vysvědčení je tak nevýznamná věc, je proto i nepodstatné o něm jakkoli psát nebo o něm mluvit, a tak tento fejeton končí. A prohlašuji, že i ten je bezvýznamný, protože se v něm mluví jen o zbytečnosti, jako je vysvědčení.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lingvik, 04.04.2004

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
VysvědčeníMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­