ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

Patnáct minut hrůzy

Tak už je to tady. Ta obávaná chvíle každého studenta, ke které míří pomalu, ale jistě již od první hodiny češtiny na střední škole. Již od prvního týdne prvního ročníku slýcháváte slovo maturita minimálně třikrát týdně. Z tohoto prostého slova se tedy postupně stává jakési monstrum složené z knih, které některé z nás děsí celé čtyři roky. Stresují vás učitelé, rodina, spolužáci, kteří již na začátku čtvrťáku mají zpracované všechny čtenářské deníky, a především maturanti předešlých let tvrdící, že to zvládne každý blbec.

Když tedy v ten osudný den s tlukoucím srdcem překročíte práh maturitní místnosti, svět se na chvíli zpomalí jak ve filmu. A vy se najednou dáte na víru s nadějí, že si vymodlíte dobrou otázku. A zasednete na potítko. Toto pojmenování shledáváte velmi trefným vzhledem k čůrkům potu pomalu stékajícím z vašeho obličeje. V této chvíli by snad i ten největší ignorant uvěřil v globální oteplování, neboť místnost, ve které právě sedíte, žhne, jako byste byli v pekle. Což by některým možná vyhovovalo více.

Během té krátké doby, co máte na přípravu, se snažíte z hlavy vyždímat co nejvíce informací, jen abyste alespoň něco řekli. Veškerá fakta, která jste se (ne)naučili, se vám začnou plést dohromady a vy už nevíte, jestli byl autorem Oscar Wilde nebo Dorian Gray. Nakonec ale vše dospěje svého konce a těchto patnáct hororových minut uteče rychleji než já ze školní jídelny. Jste tedy vyplivnuti z učebny zpět na chodbu stále ještě trochu roztřesení a pomalu se z této zkušenosti vzpamatováváte. Začnete postupně vypouštět všechny těžce naučené informace z hlavy. Projdete si několika zajímavými sny o celé situaci, ve kterých se například vaši zkoušející promění v marťany, obviní vás z nevzdělanosti a zavřou do jakéhosi mezigalaktického vězení nebo - v tom horším případě - prohlásí, že jste neodmaturovali.

S těmito sny se po pár týdnech či měsících rozloučíte a celá tahle šaráda s maturitou se vám jeví jako naprostá hračka v porovnání s tím, co před vámi teď leží: jen zbytek celého života.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Slohová práce Patnáct minut hrůzy ve slovenštině?

Slovenskou verzi této slohové práce naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Patnáct minut hrůzyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)