ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.44
Hodnoceno: 63x Prosím, ohodnoť práci

Maturita aneb Nikdy není tak špatně

Nikdy jsem nepochopil, proč se maturitě říká "zkouška dospělosti". Pod pojmem zkouška dospělosti bych si spíše představil něco ve stylu: "Synu, už je ti sedm let, je na čase, abys vyrazil do džungle ulovit ledního medvěda. Bez něj se nevracej!" Ale maturita?

V posledních letech mám však pocit, že tato zkouška v nás mladých studentech vzbuzuje opravdu velmi podobné obavy. V tomto případě to ale není kvůli tomu, že by nás čekala téměř jistá smrt u toho, jak se snažíme nalákat ledního medvěda do džungle, aby na nás byl celý kmen pyšný. Naše obavy jsou způsobeny okolím. A tím myslím opravdu ze všech stran. Ať už jde o učitele, kteří s ní hrozí dvanáct let dopředu, během nichž do vás hustí slova, která vás zmatou natolik, že si už nejste jistí, jestli kantor zrovna mluví o druhu verše nebo o pohlavních nemocech. Epizeuxis, syfilis, rigor mortis, homo habilis... A vy už jen přemýšlíte, jestli opravdu tohle všechno budete potřebovat pro kariéru v McDonaldu. Kdyby vás raději naučili, jak pomocí mikropůjček ustát týden před výplatou nebo jaký automat vyhrává nejčastěji...

Každopádně to ale nejsou pouze učitelé, kteří v nás vzbuzují obavy z maturity, nýbrž také rodiče, celá rodina, kamarádi z učňáku, spolužáci či dokonce studenti - a ti jsou nejhorší -, kteří mají maturitu již čerstvě za sebou. Ti vám totiž řeknou pravý opak toho, co učitelé. Že je maturita naprostá fraška, kterou zvládne každý. V málokom to však vzbudí jistotu. Naopak. Začnete si říkat: "Pokud to zvládne každý blbec, tak co pak budu já, jestli to nezvládnu!?
A tak i přestože to zvládl někdo, kdo nepřečetl ani jednu knihu, vy je přečtete raději všechny, protože kdybyste neotevřeli byť jednu jedinou, určitě byste jako naschvál dostali k maturitnímu rozboru právě ji!

Tohle všechno podstupujete jen proto, abyste došli k maturitě, udělali ji, poučovali pak mladší kamarády, jak je jednoduchá, a hlavně si uvědomili, že nikdy není tak špatně, jak se vám to okolí snaží namluvit. Pak už vás čeká jen najít si zaměstnání, ke kterému by vám bývalo stačilo pouze základní vzdělání a trestní bezúhonnost, nebo přihlásit se na univerzitu, kde ale takových zkoušek budete mít šest za rok...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jakub Vondráček, 26.04.2017

   
­­­­

Slohová práce Maturita aneb Nikdy není tak špatně ve slovenštině?

Slovenskou verzi této slohové práce naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Maturita aneb Nikdy není tak špatněMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­