ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 5x Prosím, ohodnoť práci

Pan Vojtíšek (literární postava) (4)

Z Povídek malostranských mě nejvíce zaujala postava z povídky Přivedla žebráka na mizinu, která je o žebráku Vojtíškovi. Lži a pomluvy ho připravily o přízeň lidí z Malé Strany a chvíli nato ho potkal nemilý osud.

Pan Vojtíšek, ačkoli byl bez domova, chodil vždy čistě oblečený a upravený. Dbal o svůj vzhled. Tváře mu zářily červeně a v sobotu, než se v neděli oholil, mu na tváři vyrašily bílé vousy. Na vrchu hlavy se mu leskla stařecká pleš. Na stranách mu ale vlály vlasy jemné jako hedvábí. Jeho oči byly živé a přátelské, měly křišťálově modrou barvu. Pan Vojtíšek působil silně a zdravě, i když mu bylo skoro osmdesát let. Nosil kabát, který byl sice starý, ale všechny díry byly zakryty záplatou vždy tak, aby to bylo co nejméně viditelné. Svou čepici pokaždé nesl v ruce. Jedině když silně svítilo slunce si ji posadil na hlavu.

I přes těžký osud, který ho potkal, to byl veselý muž. Jeho přátelskou povahu lidé z Malé Strany cenili a rádi se s ním rozdělili o to, co měli a ještě si s ním hezky popovídali. Chodil od hospody k domu, kde dostával jídlo nebo drobný peníz. U kostela však nikdy nežebral. Působil na mě jako muž se zdravým rozumem a se srdcem na správném místě. Proto když za ním přišla baba Miliónová s nabídkou na společný život, Vojtíšek jí nevěřil a odmítl. To byl čin, jenž způsobil zkázu jeho současného spokojeného života.

Myslím, že pan Vojtíšek vypadal na jeho vysoký věk velice dobře. Jeho kondici by mu mohl kdekdo závidět. Nebyl stejný jako kdejaký nuzný žebrák, a to na něm bylo velice sympatické.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kamilinkaP, 22.01.2021

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Pan Vojtíšek (literární postava) (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­