ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Svěrák Zdeněk (*28.03.1936)

­­­­

Nové povídky

Obsahem příběhů nové knihy Zdeňka Svěráka jsou opět životní zkušenosti, laskavý humor a tolerance k lidským nešvarům, odlišnostem a chybám.
Sám autor o své knize říká: "Ptám se sám sebe, co to vlastně dělám, když píšu povídku. Jako bych našel pecku a dělal kolem ní třešeň. Nebo švestku. Podle toho, co seberu. Jádro každého příběhu jsem našel na cestě. Byl to třeba zážitek, s nímž se mi někdo svěřil, nebo jen věta zaslechnutá od vedlejšího stolu v restauraci. Moje práce spočívá v tom, že si představuji, co bylo předtím a co potom, a hledám v mateřštině slova, která dovedou vrátit dávno snědenému ovoci dužinu a šťávu."

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2011 (1. vydání). Ilustroval Jaroslav Weigel. Počet stran: 118. ISBN: 978-80-253-1233-9.

SEZNAM POVÍDEK:

  1. Betlémské světlo
  2. Sraz naší třídy
  3. Nákup
  4. O slušném taxikáři
  5. Ve vlaku
  6. Lázně Mokřady
  7. Dubnová povídka
  8. Ujetá láska
  9. Dvojí vidění

STRUČNÝ OBSAH POVÍDEK:

Betlémské světlo
Zdeněk Svěrák otevírá svou knihu povídek příběhem o retardovaném náctiletém chlapci Petrovi, jenž slaví se svými věřícími rodiči Vánoce. Díky svému postižení je Petr asi tak stejně dojemný a vtipný jako Forrest Gump, ačkoliv je v trochu počeštěné podobě.
Hodnocení: 4/5

Sraz naší třídy
V další povídce, v níž vypráví o srazu bývalého maturitního ročníku gymnázia, myslím dobře ukazuje své osobní zkušenosti. Děj se odehrává okolo starého profesora Koláčka, se kterým se stále na každém srazu všichni scházejí, ačkoliv od ukončení školy už uběhlo neskutečných padesát let. Vzpomínají na staré historky, hlášky i na slečny, po kterých prahli...
Hodnocení: 3/5

Nákup
Nákup je povídkou, která mě opravdu "uvrtala" do celého Svěrákova psaní a já díky ní věděla, že ty povídky jsou prostě boží. Jsou totiž realistické, a právě proto tak vtipné! Jak jsem se bavila, když jsem četla o starším páru, který spolu šel nakupovat potraviny do supermarketu a očividně si po tolika letech společného soužití hrozně lezl na nervy. Úplně jsem viděla mé rodiče, když se oslovovali "babko" nebo "dědku". Jenže v případě mých ploditelů jde pouze o legraci... Hádka, které kuřecí prsíčka si koupit, když jedny jsou po třech a stojí 80 Kč a druhé po čtyřech za 79,90 Kč, vážně dokáže nezúčastněnému vykouzlit úsměv na tváři. A závěrem je celá absurdita krásně podtržena.
Hodnocení: 5/5

O slušném taxikáři
Může vůbec existovat slušný taxikář, jenž mluví vybranými a spisovnými českými výrazy a nikdy se při rozčilení neuchýlí k vulgarismům? Má k tomu vůbec někdo s takovým povoláním v centru Prahy možnost? Jednoho takového zřejmě Zdeněk poznal, anebo si ho vymyslel skvěle.
Hodnocení: 4/5

Ve vlaku
Čtyři cestující - vypravěč situace, matka se synem, který se učí číst, a Vietnamka, jež si procvičuje češtinu na křížovkách. Co v takovém okamžiku může nastat za trapnost? No, asi byste se divili...zvlášť, když dítě čte každý nápis, který najde kdekoliv na zdi...
Hodnocení: 2/5

Lázně Mokřady
V této povídce se seznámíte se zajímavými lidmi. Zvláště pak s panem a paní Hokrovými, kteří do lázní jezdí pravidelně. Pan Hokr je totiž slepý... Jenže by to nebyl Svěrák, kdyby si nevymyslel jakési latinské cosi s latinským cosi a celé to nějak kulantně nevyřešil...
Hodnocení: 3/5

Dubnová povídka
Tahle mě ze všech uvedených povídek opravdu pobavila nejvíce, ačkoliv to tak ze začátku vůbec nevypadalo... Do psychiatrické léčebny přijde muž, jenž začne lékaři vysvětlovat, že každého 20. dubna utíká hrobníkovi z lopaty. Vždy nějakým zázrakem unikne smrti. A jak si to vysvětluje? 20. dubna se narodil Hitler a on sám se jmenuje křestním jménem Adolf... A jak je známo, Hitler unikl řadě atentátů... Co se může stát ještě v blázinci? No přeci cokoliv. Třeba přijde i Hitler!
Hodnocení: 5/5

Ujetá láska
Nejromantičtější příběh ze všech. Líbil se mi hlavně proto, že byl velmi současný, o mladých lidech a hlavně o prostředí, které důvěrně znám - Národní třída v Praze... Také se vám už jistě stalo, že jste v hromadné dopravě potkali člověka, jenž vám padl do oka na první pohled - jenže jste ho už nikdy nepotkali.... Ale co až ho opravdu potkáte?
Hodnocení: 5/5

Dvojí vidění
Nejrozsáhlejší. To je to "nej", jímž se může pochlubit devátá povídka v pořadí. Pojednává o muži, muzikantovi, jemuž se zásadně zhoršil zrak. Jeho dva obrazy se přestaly překrývat, takže vše viděl dvakrát. Pak ale narazil na hraběnku, která byla ochotná ho zaměstnat ve svém sídle ve Švýcarsku...
Hodnocení: 3/5

VLASTNÍ NÁZOR:

Povídky jsem si moc užila a dají se opravdu přečíst za jeden den. Pro mě byly zvlášť hřejivé, protože jakákoliv tvorba Zdeňka Svěráka ve mně evokuje domov a příjemné teplo.
Je to prostě pan umělec!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Yanny, 18.06.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Zdeněk Svěrák - Nové povídkyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­