ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Svěrák Zdeněk (*28.03.1936)

­­­­

Tatínku, ta se ti povedla

  • knížka je vhodná pro začínající čtenáře

Vyprávění o tom, jak je někdy obtížné vyprávět svým dětem vlastní pohádky.
Maminka má příliš mnoho práce, a proto poprosí tatínka, aby večer dětem vyprávěl pohádky místo ní. Napoprvé tatínek příliš neuspěje. Petřík a Petruška totiž nechtějí žádné známé pohádky, ani nechtějí předčítat z knížky. Touží po příbězích o zdánlivě obyčejných věcech kolem sebe. A tak se tatínek vydá do pohádkového kraje Českého ráje, aby tam nalezl správnou pohádkovou inspiraci.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2012 (4. vydání). Ilustroval Adolf Born. Počet stran. 45. ISBN: 978-80-00-02913-9.

STRUČNÝ OBSAH:

Jednoho večera poprosí maminka tatínka Šímu, aby vyprávěl dětem (Petrušce a Petříkovi) pohádku před spaním. Děti však všechny ty známé znají, a proto tatínek vezme knížku a předčítá o slonovi. Děti ale mají raději, když se pohádka vypravuje z hlavy, jako to dělá jindy maminka. Proto tatínek druhý večer poslouchá, co a jak maminka vypráví. Ani v práci se další den nemůže soustředit. Myslí stále na to, jakou pohádku bude dětem vyprávět a žádná ho nenapadá. Když mu kolega řekne, že Český ráj je pohádkový kraj, nemešká a vypraví se tam autobusem načerpat inspiraci.

V něm potká pana Sojku, jenž ho po Českém ráji provede a poradí mu vzít si místní polodrahokam do kapsy, pak mu půjdou pohádky vypravovat jedna báseň.

Večer tedy tiskne v kapse kamínek z pohádkového kraje a vypravuje dětem zpaměti pohádku o hasicím přístroji. Děti jsou z pohádky nadšené. A i maminka, která tajně poslouchala, řekne tatínkovi, že se mu povedla. Pan Šíma pak pošle panu Sojkovi pohlednici s poděkováním.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 14.11.2014

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Zdeněk Svěrák - Tatínku, ta se ti povedlaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­