ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Svěrák Zdeněk (*28.03.1936)

­­­­

Dobytí severního pólu

Spoluautorství: Ladislav Smoljak
Hlavní postavy: Varel Fryštenský, Karel Němec, Vojtěch Šofr, Václav Poustka
Žánr: komický

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Varel Fryštenský – poněkud přihlouplý mladík, který však díky své nižší inteligenci způsobí spoustu vtipných scének
Karel Němec – vůdčí typ, který se do každé situace vrhá přímo a udržuje ve své rotě disciplínu
Vojtěch Šofr – povídavý typ, který se do výpravy snaží vnést trochu optimismu svými historkami
Václav Poustka – člověk, který se snaží vnést do výpravy zábavu a trochu znalostí a aktualit

DĚJ:

Příběh vypráví o několika lidech, kteří tvoří výpravu na severní pól a při této cestě zažijí nemálo vtipných historek a příhod.

Vše začalo, když magistr Šofr přišel na schůzi podolských otužilců s návrhem dobýt severní pól. Nikdo se sice zprvu nepřihlásil, ale později se přihlásili tři staří mládenci Poustka, Němec a Fryštenský. Když se po dlouhých přípravách konečně vydali na výpravu, zapomněli ve vlaku míč, který, jak náčelník řekl, budou ještě potřebovat. Pomocný učitel Poustka naštěstí nezahálel a vymyslel překvapení, která by je měla rozveselit. Těmito překvapeními má být píseň a převlek.
Vydají se tedy na cestu k severnímu pólu. Během cesty je přepadne trudomyslnost, kterou nevyvrátí ani píseň učitele, ani jeho převlek tučňáka, ale až polární záře. Jednou ztratí kompas a zabloudí až do Petrohradu, ale nakonec se zase vrátí na svou cestu k severu. Kus cesty jedou na lyžích, kus zase driftují, ale nakonec se přece jen dostanou na severní pól, kde jim učitel předvede zvláštnost cesty na jih. Cestou zpět do Čech narazí na zmrzlé členy výpravy profesora McDonalda a jeho pomocníka Berana rozmrazí. Zjistí, že se nechali s profesorem zmrazit schválně, aby žili lépe. Naneštěstí ale zjistí, že byl zmrzlý jen jeden rok a profesora tedy nerozmrazí a vezmou ho s sebou. Vše končí nepřiznáním se k dosažení severního pólu, aby prvenství nepřipadlo Rakousku. Avšak když poslední žijící člen výpravy po pádu Rakouska prohlásí, že byl na severním pólu, získá akorát prodloužení pobytu v ústavu.

VLASTNÍ HODNOCENÍ:

***** - tento příběh se mi velice líbil díky jeho vtipnému obsahu a pěknému příběhu. Na jeho oblíbenosti přidává i zpracování herců, i když scénář je také příjemně čtivý.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jiří Havlíček, 03.01.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Zdeněk Svěrák - Dobytí severního póluMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)