ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Styron William (*11.06.1925 - †01.11.2006)

­­­­

Sophiina volba (14)

  • psychologický román o nedávné evropské historii

Rozsáhlý psychologický román zpracovává originálním způsobem etický aspekt 2. světové války a nacistických vyhlazovacích táborů z pohledu Američana.
Autor vypráví tragický příběh z podzimu 1947, kdy se v newyorském penzionu setkává začínající spisovatel s polskou emigrantkou, která přežila koncentrační tábor, a s charismatickým židovským vědcem. Osobní tragédie hrdinky je podbarvena zážitky, jimiž prošla a které jí znemožňují návrat k normálnímu životu. Věcné pasáže z Osvětimi se dostávají do souvislosti s americkým rasismem a vědomím, že konec války neukončil utrpení a traumata přeživších obětí.
Kniha je sugestivní výpovědí o zlu a destruktivních silách v lidské psychice, o problému viny a kolektivní odpovědnosti za to, čeho se může člověk dopustit na druhém člověku.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 1988 (3. vydání). Z anglického originálu Sophie's Choice přeložil a doslov napsal Radoslav Nenadál. Počet stran: 694.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

1947, Brooklyn - penzion Růžový palác. Vzpomínky na meziválečné Polsko. Koncentrační tábor Osvětim.

HLAVNÍ POSTAVY:

Stingo - vypravěč příběhu, inteligentní, milý, spisovatel
Sophie Zawistovska - citlivá, komplikovaná
Nathan Weinstein - vtipný a sympatický, ale na druhé straně tyran; psychicky nemocný

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Otázky viny a odpovědnosti za to, čeho se dopustil člověk na člověku. Rasismus. Kruté vzpomínky, na které nelze zapomenout a nikdy se s nimi nelze smířit.

STRUČNÝ OBSAH:

Polská emigrantka Sophie, její milenec Nathan a začínající spisovatel Stingo se setkávají v pensionu Růžový palác. Stingo se s touto dvojicí blíže poznává: Nathan je sice hulvát, narkoman a schizofrenik, ale Sophie ho i přesto miluje. Stingo se dozvídá o zkoušce, kterou musela Sophie nedobrovolně podstoupit, o jejím neštěstí a uvěznění v koncentračním táboře Osvětim, kde byla sekretářkou Rudolfa Hesse. Zde byla donucena opilým esesákem Jemandem von Niemandem nedobrovolně se vzdát buď svého syna, nebo své dcery. Nakonec se rozhodla poslat do plynu dceru, neboť byla mladší a slabší a neměla takovou šanci přežít jako její syn. Dále se Stingo dozvídá o snaze zachránit jejího syna a o odjezdu do Ameriky, kde se setkává s Nathanem.

Sophie se Stingem od Nathana utečou, ale Sophie se nemůže vyrovnat se ztrátou svých dětí, pronásleduje ji sžíravý pocit viny. Vrací se proto k Nathanovi, kde společně spáchají sebevraždu...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Andrea Žitková, 26.04.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
William Styron - Sophiina volba (14)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­