ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Styron William (*11.06.1925 - †01.11.2006)

­­­­

Sophiina volba (9)

Literární druh: epika
Literární žánr: román

Rozsáhlý mnohovrstevnatý román (poprvé vyšel v roce 1979) začíná okamžikem, kdy se mladý jižanský spisovatel Stingo přistěhuje do brooklynského penzionu, aby tam pracoval na svém románu. Brzy začne být proti své vůli vtahován do citového dramatu mezi jeho sousedy: přecitlivělý Žid Nathan se propadá do zničující duševní choroby a krásnou Polku Sophii poznamenalo prožité utrpení v Osvětimi. Stingo sleduje, jak jejich osudy směřují k tragickému závěru, a poslouchá Sophiino vyprávění o minulosti, z něhož se po částech vynořuje děsivý, krutě realistický obraz společenského zla, které páchá nenapravitelné škody na lidské duši. Pomocí psychologické drobnokresby a epické malby charakterů i prostředí obnažuje autor otázky viny, kolektivní odpovědnosti a povahy zla, ať už jde o nacismus či o americké stigma otrokářské minulosti.

OBDOBÍ:

Rok 1947; před 2. světovou válkou; za 2. světové války

PROSTŘEDÍ:

New York; Polsko; koncentrační tábor Osvětim

DĚJ:

Příběh vypráví o mladém Stingovi, který z Jihu přijíždí do New Yorku, aby se zde stal spisovatelem. V Brooklynu se ubytuje v Růžovém paláci. Spolu s ním zde jednotlivé byty obývá ještě několik různých lidí, pro děj jsou ovšem nejdůležitější milenci Sophie a Nathan, s nimiž se Stingo seznamuje krátce po svém příjezdu. Narazí na ně při šílené hádce, kdy Nathan Sophii obviňuje z nevěry, ponižuje ji a uráží. Druhý den se k sobě opět chovají, jako by k incidentu nikdy nedošlo. Z mileneckého páru a Stinga se stávají výborní přátelé, podnikají spolu různé akce, podporují se. Stingo se zamiluje do Sophie, která sice jeho city neopětuje, ale přesto k němu cítí něco hlubokého a velkou důvěru. Postupně mu odkrývá svůj život v Polsku před válkou, život v koncentračním táboře, kam se spíše nedopatřením dostala, ale také její příchod do Ameriky a život s vášnivým a výbušným Nathanem, který, jak nakonec Sophie Stingovi prozradí, bere drogy - proto u něj dochází k tak častým změnám nálad a výbuchům hněvu. Sophie přiznává časté ponižování, které si od Nathana nechala líbit. Byla mu zavázaná, protože se o ni po jejím příjezdu do Ameriky staral, a také ho neuvěřitelně milovala. Po několika rozchodech Nathana se Sophií a jejich brzkých návratech se Stingo od Nathanova bratra dozvídá, že Nathan trpí psychickou poruchou, většinu života trávil po psychiatrických léčebnách a většina toho, co tvrdí o svém nynějším i dřívějším životě, jsou výmysly jeho bujné a pomatené mysli. O tom všem ovšem Sophie nemá ani tušení. Poté co Nathan začne Stingovi a Sophii vyhrožovat smrtí, protože opět Sophii obviňuje z nevěry - tentokrát právě se Stingem -, utíká Stingo se Sophií pryč z New Yorku na Jih, kde Stingův otec získal farmu. Během cesty se ze Stinga a Sophie stanou milenci, přesto Sophie na Nathana nedokáže zapomenout, a tak se k němu přese všechno vrací a nechává spícího Stinga v hotelu. Když Stingo přijede zpět do Brooklynu, aby zabránil katastrofě, je již pozdě - Sophie s Nathanem spolu spáchali sebevraždu.

HLAVNÍ POSTAVY:

Stingo, Nathan, Sophie

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi velmi líbila. Dlouho jsem o ní přemýšlela. Zaujalo mě úžasné srovnání vnímání války lidmi v Americe a obyvateli Evropy, to, jak se jich válka dotkla. Také mě zaujal popis a pohled do nitra Sophie, která toho tolik vytrpěla - stále jsem musela přemýšlet, co ji vedlo ke všem jejím rozhodnutím a k jejímu chování. Chvílemi byla kniha rozvleklá a zbytečně složitě psaná (cizí složitá slova), ale i přesto na mě udělala neuvěřitelný dojem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pájísek D., 07.02.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
William Styron - Sophiina volba (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­