ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Styron William (*11.06.1925 - †01.11.2006)

   
­­­­
William Clark Styron se narodil v roce 1925 v městečku Newport News ve Virginii. Jeho otec byl typický jižan, a to se vším všudy. Matka učila svého syna milovat klasickou hudbu, což se jí s úspěchem podařilo. Autor neváhal a zúčastnil se druhé světové války. Vstoupil do armády a bojoval v Tichomoří. Když skončila válka, začal studovat na Dukeově univerzitě. Po dokončení studií začal pracovat jako redaktor, ale tato práce mu příliš nevyhovovala. Proto není divu, že se začal věnovat pouze psaní. Postavil se na vlastní nohy a stává se jen spisovatelem. Sám sebe citoval jako "amerického spisovatele s jižanským zázemím". Autor během svého života napsal pouze 4 romány, zato velmi úspěšné, a za některé získal i ocenění. Napsal tyto romány: Ulehni v temnotách, Zapal tento dům, Doznání Nata Turnera a poslední - nejznámější - Sophiina volba. Jeho romány se zabývají především pocity viny a trestu, čímž nepatrně navazoval na Dostojevského. Dále ve svých dílech řeší otázky holocaustu a otroctví a hledí kritickým pohledem na válku. Kniha Sophiina volba je dodnes světový bestseller a byla i úspěšně zfilmovaná. Za příběh knihy Doznání Nata Turnera dostal dokonce Pulitzerovu cenu. Není to ovšem jeho jediné ocenění - získal i literární ocenění American Book Award a National Magazine Award. Roku 1985 ho potkala katastrofa, nervově se zhroutil a musel se léčit z depresí. Ze svých depresí se snažil pomoci psaním, sepsal zpověď Viditelná temnota. Styron podlehl své dlouhodobě nemoci a umírá v nemocnici na zápal plic.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: nefertiti, 26.06.2008

­­­­

Diskuse k životopisu
William StyronMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­