ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Burroughs William Seward (*05.02.1914 - †02.08.1997)

   
­­­­

Feťák (3)

  • autobiografický román

Významný představitel americké beat generation s poutavou kombinací vnitřního zaujetí a vědeckého odstupu zachycuje autentickou zkušenost narkomana.
Drogovou závislost autor popisuje jako způsob života určité vrstvy, který může být přijatelný pro ztroskotance a lidi, kteří postrádají silnou motivaci k čemukoliv. Věcným a detailním popisem vzniku závislosti, traumatických způsobů léčby a změn, k jakým dochází v osobnosti narkomana, podává přesný a sugestivní obraz tohoto společenského fenoménu a otevírá na drogovou problematiku zasvěcený a zároveň i umělecky působivý pohled.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Maťa v Praze roku 2011 (2. vydání tamtéž). Z anglického originálu Junky přeložil Josef Rauvolf. Doslov napsal Jiří Presl, ilustroval Miroslav Bodanský. Počet stran: 188. ISBN: 978-80-7287-155-1.

TÉMA:

Závislost na drogách

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Návyk na drogu změní člověka tak dokonale, že už není schopni vést normální život. Droga je způsob života.

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Obecná čeština, slang

OBSAH:

Burroughs zpočátku popisuje svůj bezstarostný život v dětství, studia na soukromé škole a zkušenosti z armády. Jako všichni toxikomani se Burroughs nikdy nechtěl stát narkomanem. Většinou jako všichni narkomani se i autor dostal k drogám z nudy a brzy si vytvořil návyk. Palčivá potřeba drog ho rychle dohnala k překupnictví, díky čemuž měl stálý přísun jak drogy, tak i peněz.

Většina knihy popisuje čas strávený s přáteli narkomany, obstarávání drog či se zaobírá lidmi, kteří drogy shánějí. Dále se zde setkáváme s neustálým strachem z policie, se zatčením a přechováváním drog a s několika neúspěšnými pokusy o vyléčení.

V závěru knihy Burroughs popisuje drogové prostředí Mexika, v němž se zdržuje kvůli případnému jistojistému uvěznění v Americe. Burroughs si uvědomí marnost svého života a rozhodne se s drogou skoncovat. Bohužel si místo toho vytvoří závislost na alkoholu, která je snad ještě horší než samotné drogy, ale i tuto závislost se mu podaří překonat...

VLASTNÍ NÁZOR:

Velice mě překvapilo, že se taková kniha objevila v povinné četbě. Podle názvu jsem si udělala obrázek, o čem by kniha mohla pojednávat a díky dobré předchozí zkušenosti s knihou My děti ze stanice ZOO jsem se na čtení knihy velice těšila. Po přečtení pár stránek jsem pochopila, že kniha nebude stejná jako výše zmiňovaná.
Samozřejmě se jednalo o užívání drog a o závislosti na drogách, ale příběh byl velice necenzurovaný. Jsem ráda, že jsem si tuto knihu mohla přečíst a určitě bych ji doporučila ostatní čtenářům.

KONTEXT AUTOROVY TVORBY:

Tento autobiografický román je první literární počin Williama Sewarda Burroughse, jenž tuto knihu zpočátku vydával pod pseudonymem William Lee. Různí kritikové se rozcházejí v názoru, do jaké míry popisuje Burroughs svoje vlastní zážitky a do jaké míry se jedná o fikci. Tento titul byl vydán v roce 1953, ale vzhledem k dosti šokujícímu obsahu nezkrácená varianta Feťáka vyšla až roku 1977.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Nicola Vavírková, 29.04.2013

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Feťák, Feťák (2), Feťák (3)
-Kočka v nás
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
William Seward Burroughs - Feťák (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­