ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Burroughs William Seward (*05.02.1914 - †02.08.1997)

­­­­

Feťák (2)

Kniha pojednává o osobních zkušenostech autora s drogami a o jeho několika pokusech ukončit návyk. Svým věcným žurnalistickým popisem vznikající závislosti, traumatických způsobů léčby, změn k jakým dochází v psychice narkomana, a prostředí v němž se narkoman pohybuje, to vše popisuje jakýsi Lee. ve skutečnosti jde však o samotného W.S.Burroughse. Lee se narodil v roce 1914, ve velkém městě na středozápadě USA. Pocházel z obyčejné, slušné rodiny, ani chudé ani příliš bohaté. Vyrůstal tedy v opravdovém a bezpečném domově. Jako malý trpěl strachem z nočních můr a halucinacemi. V té době slyšel služku, jak mluví o opiu jako o způsobu, jak si zajistit "sladké sny". Rozhodl se tedy, že až vyroste, bude užívat opium. Studoval na jedné ze tří velkých univerzit anglickou literaturu. Nijak nevynikal, neučil se ani špatně ani nijak výjimečně. Nerad sportoval, držel se spíš v pozadí a ze všeho nejvíc nesnášel univerzitu a město, ve kterém se nacházela. Po studiích odjel na chvíli do Evropy. Po návratu do vlasti zjistil, že i když nebude pracovat, tak díky rentám může docela dobře vyžít. Jen tak se toulal po městě a oženil se. A k tomu začal fetovat. Kde už nemohl sehnat dostatek drog, tak to i s rodinou zabalil a odjel jinam. Kniha je spíš o jeho myšlenkách, o tom, jak se člověk pod vlivem drog mění a o lidech, se kterými a se setkával. Na drogách se stal psychicky závislý a asi mu na nich a na něm samém záleželo víc než na jeho vlastní manželce a dětech. "Celá osobnost narkomana se může shrnout třemi slovy: narkoman potřebuje drogy. Udělá všechno možné, aby sehnal drogu, zrovna tak jako vy byste udělali všechno pro sehnáni vody, když byste měli velikou žízeň." Několikrát se pokusil odvykat, ale nikdy se mu nepodařilo být čistý déle než rok. Asi největší zvrat nastal v roce 1951 v Mexiko City, tam zastřelil svou manželku, nikdo neví, jestli úmyslně, nebo jestli to nebyla nehoda à la Vilém Tell. Ovšem toto Burroughs v knize nepřiznává, tam píše jen to, že se s manželkou rozešli. "Rozhodl jsem se, že odjedu do Kolumbie a pokusím se získat yage. Bill Gains je se staroušem Ikem na kordy. Se ženou jsme se rozešli. Jsem připraven vyrazit na jih a hledat neředěné rozšoupnutí, které by na rozdíl od drogy, která všechno uzavírá, spíš otvíralo. Rozšoupnutí je, když vidíte věci ze zvláštního úhlu. Rozšoupnutí je chvilkové osvobození od nároků stárnoucího, opatrnického, neustále bolavého a poděšeného těla. Možná najdu v yage to, co jsem hledal v trávě, koksu a ostatních drogách. Možná bude yage tím konečným šlehnutím." "Abstinenční příznaky jsou pravým opakem rozšoupnutí. Prostě parádní pocit při užívání drogy je důvod, proč ji musíte mít. Feťáci jedou na čas a metabolismus drogy. Podřizují se drogovému klimatu. Droga je zahřívá i ochlazuje. Rozšoupnout se drogou znamená žít v drogových podmínkách. Stejně jako nemůžete po vpichu utéct před vzrušením, nemůžete ani utéct před abstinenčními příznaky."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Darla, 17.01.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Feťák, Feťák (2), Feťák (3)
-Kočka v nás
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
William Seward Burroughs - Feťák (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­