ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Burroughs William Seward (*05.02.1914 - †02.08.1997)

­­­­

Feťák

Tento autobiografický román (různí kritikové se rozcházejí v názoru, do jaké míry popisuje Burroughs svoje vlastní zážitky a do jaké míry se jedná o fikci) měl svůj debut roku 1953 ("Junkie" v anglické originále) a jedná se o první autorův literární počin, který vznikl díky pobízení Burroughsových přátel Allena Ginsberga a Jacka Kerouacka. Burroughs dílo nejdříve vydal pod pseudonymem William Lee. Vzhledem k dosti šokujícímu obsahu nezkrácená varianta "Feťáka" vyšla až roku 1977. Burroughs v knize naturalisticky a s jistým odstupem popisuje zkušenost narkomana, jeho život a peklo drogové závislosti.

DĚJ:

Kniha začíná prologem, kde autor ve zkratce popisuje svůj život až do doby, kdy se stal narkomanem - dětství ve velkém městě na Středozápadě, soukromá střední škola, studium anglické literatury na univerzitě, zkušenost s armádou. Narkomanem se Burroughs nikdy, stejně jako všichni ostatní toxikomani, nechtěl a nezamýšlel stát. S morfiem přišel do styku vlastně náhodou - přes pochybného kamarádíčka, který se zaopatřoval drobnými krádežemi v docích. Kvůli nedostatku jakékoliv zajímavé činnosti začal brát drogu pravidelně a brzy si vytvořil návyk. Většinu knihy Burroughs barvitě popisuje narkomanský underground. On sám pocítil palčivou potřebu peněz, která ho nikdy předtím netrápila, a stal se proto dealerem. Měl tak díky tomu pravidelný přísun drogy a také peněz. Neustálý strach z prozrazení, policie a udavačů ho ale donutil s tímto řemeslem skoncovat a přestěhovat se z New Yorku do New Orleans. Tady si dále udržuje svůj návyk a seznamuje se s místními narkomany.
Společně s partou kamarádů ho ale chytne policie a najde u něj střelnou zbraň a balíček marihuany. Burroughs je převezen do vězení a těžce zakouší abstinenční příznak, protože je dočasně uvězněn. Jeho žena mu však přinese drogu, aby se vzpamatoval. Díky obratnému advokátovi je Burroughs puštěn z vězení na kauci, ale musí se podrobit odvykací kúře v sanatoriu. Tam se po dlouhé době utrpení zbaví návyku a okamžitě odjíždí do Mexico City. Ačkoliv drogy nevyhledává, brzy do toho znovu spadne a vytvoří si nový návyk.
V závěrečné části knihy popisuje autor drogové prostředí Mexika - monopolističtí dealeři, špatné "zbožíčko" a zkorumpovaná policie. On sám se zde jen bezcílně poflakuje a snaží se vyhnout návratu do Ameriky, kde by ho čekal soud a jistojistě také vězení. Nakonec si uvědomí marnost svého života a rozhodne se s drogou skoncovat. Místo drogy si ale vytvoří závislost na alkoholu, která ho ničí snad ještě více. Nakonec se ale překoná, obě závislosti zlomí a v úplně poslední pasáži koketuje s myšlenkou odjet do povodí Amazonky, kde prý Indiáni užívají zázračnou drogu yage, která má zvyšovat telepatickou senzitivitu.

Ačkoli knih s drogovou tématikou byly napsány tisíce, Burroughsův "Feťák" patří k tomu nejlepšímu z této oblasti. Nezapomenutelný je především díky suchému, lakonickému a vzdálenému stylu vyprávění - autor vypráví o své závislosti stejně přirozeně a nenuceně, jako by kdokoli jiný vyprávěl třeba o svém zaměstnání. Jeho životní příběh je podán tak otevřeně a přirozeně, že nás ani nenapadne autora nějakým způsobem odsuzovat nebo dokonce pochybovat o pravdivosti jeho výpovědi.
Burroughse muselo stát hodně odvahy takovéto dílo v padesátých letech uveřejnit - v Americe se v "zájmu celé společnosti" rozjížděla takzvaná "War on drugs" a narkomani byli nepřítel státu číslo jedna. Autor se navíc v knize přiznává i ke své homosexualitě a bez obalu hovoří o svých milencích, což bylo v soudobé Americe také tabu.

Burroughs se snaží čtenáři především vysvětlit, že droga je způsob života. Návyk vás změní tak dokonale, že už nikdy nejste schopni vést normální život. Droga s sebou neodvolatelně přináší i určitý zvrhlý životní styl. Když člověk bere drogy, tak se mu svět smrskne na jednu jedinou základní potřebu - obstarat si dávku. Všechno ostatní je vyplněno buď čekáním anebo utrpením, které provází abstinenční příznaky.

CITÁT Z KNIHY:

"...Každý pociťuje abstinenční příznaky jinak. Někdo trpí především zvracením a průjmem. Astmatické typy s úzkým propadlým hrudníkem podléhají prudkým záchvatům kašle, teče jim z očí i nosu a v některých případech je postihují křeče průdušek, které způsobují zástavu dechu. V mém případě bylo nejhorší snižování krevního tlaku s následnou ztrátou tělní tekutiny a extrémní slabostí jako při šoku. Je to asi takový pocit, jako kdyby vám někdo náhle odpojil veškerou životní energii a všechny buňky v těle by se dusily..."

"Když se vzdáváte fetování, vzdáváte se celého stylu života. Viděl jsem feťáky, kteří přestali fetovat, dali se na chlast a za pár let byli mrtví. Mezi bývalými feťáky je poměrně častý výskyt sebevražd. Proč se feťák dobrovolně vzdává drogy? Na tuhle otázku nikdy neznáte odpověď. Žádné vědomé shrnutí hrůz a škod působených drogou vám nedodá emoční hnací sílu s tím vším skoncovat. Rozhodnutí skončit je rozhodnutím buněk, a jakmile jste se rozhodli s fetováním přestat, nikdy už se nemůžete vrátit k drogám nastálo, tak jako jste se jim nedokázali vyhnout. Když skoncujete s drogou, vidíte všechno jinak, stejně jako člověk, který byl dlouho pryč."

VLASTNÍ NÁZOR:

Burroughsova kniha "Feťák" je velmi nevšední sondou do autorova života. Líbila se mi otevřenost a kritičnost, s jakou se Burroughs ohlížel zpět. Na druhou stranu jsem ale v tomto románu nepocítila ani náznak lítosti - Burroughs si stojí za svým životním stylem a nevzdává se ho.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzana Mráziková, 01.11.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Feťák, Feťák (2), Feťák (3)
-Kočka v nás
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
William Seward Burroughs - FeťákMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­