ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Golding William (*19.09.1911 - †19.06.1993)

   
­­­­

Pán much


Z angl. originálu: Lord of Flies
Překlad: Heda Kovályová, 1968

Děj je situován do blíže neurčené budoucnosti na opuštěný ostrov, kde havaruje letadlo evakuující žáky anglických soukromých škol po atomovém náletu. Skupina chlapců, kteří neštěstí přežili je svolána Ralphem a tlouštíkem Piggym na shromáždění, kde je Ralph zvolen náčelníkem.
Jack, doprovázený útvarem uniformovaných kůrových zpěváků, si vynutí založení sboru lovců. Náčelníkova snaha zorganizovat život na ostrově (zajistit přístřeší, potravu a udržovat signální oheň) naráží na touhu lovců bavit se, zabíjet a na Jackovo úsilí stát se novým vůdcem.
To vše postupně vede k rozpadu společenství, navíc zneklidňovaného neznámým zvířetem - obludou. I v důsledku tohoto strachu se chlapci přidávají na stranu silnějšího Jacka. V rituálním nadšení nad ulovenou prasnicí, jejíž hlavu Jack obětuje obludě, kluci zavraždí Simona, který se jim chystal oznámit, že obávanou příšerou je padák s mrtvým parašutistou.
Lovci přepadnou Ralphovu skupinu a seberou Piggymu brýle - zdroj ohně. Při výpravě, kterou za nimi zbylí Ralphovi přívrženci podniknou, jeden z Jackových lidí svrhne Piggyho do moře. Chlapec zahyne, zároveň je zničena i lastura, dosavadní symbol práva.
Další dva členové Ralphovy party jsou zajati, Ralphovi samotnému se však podaří utéct a skrývá se. Při honu, který na něj Jack uspořádá, vypukne požár; prchající Ralph na pláži narazí na námořního důstojníka, jehož loď byla přilákána dýmem a který je situací na ostrově zděšen.

POZNÁMKY:

Alegorický příběh - varuje lidstvo před zničením civilizace, což by nutně vedlo k poklesu na úroveň primitivního společenství ovládaného zlem a zbaveného všech lidských hodnot.
Dialog vnímavého Simona s Pánem much (fénické jméno tohoto božstva Baal zebúb se později stalo označením ďábla - Belzebub) ukazuje, že zlo i jeho příčiny pochází z nitra člověka.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kit, 21.11.2004

­­­­

Diskuse k výpisku
William Golding - Pán muchMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­