ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Golding William (*19.09.1911 - †19.06.1993)

­­­­

William Golding pochází z městečka Newquay, nedaleko Cornwallu, z rodiny středoškolského učitele. Ve svém dětství byl ovlivňován svým otcem, který si myslel, že náboženství je už jen přežitek, a proto zastával radikální politické názory. Náš autor však celou tuto výchovu odmítl a začal studovat přírodní vědy na Oxfordské univerzitě. U toho však příliš dlouho nevydržel a přestoupil na anglistiku.
Za studijních let vydal svou první básnickou sbírku. Potom se několik let věnoval herectví a působil dokonce i jako producent. Profesorem v Salisbury se stal ještě před druhou světovou válkou.
V letech 1940-1945 sloužil u námořnictva. Zúčastnil se několika významných bitev, například i invaze do Normandie (1944). Těchto pět let výrazně poznamenalo celou jeho tvorbu (viz Pán much). V té době se totiž přesvědčil o tom, že jeho ideály o společnosti jsou zcela mylné. Po válce se opět vrací do Salisbury. Jeho romány mají úspěch, a proto nakonec místo učitele opouští a stává se spisovatelem z povolání.
V roce 1983 se Holding stává laureátem Nobelovy ceny za literaturu. O pět let později jej královna Alžběta II. povýší do šlechtického stavu. Sir Golding umírá 19. června 1993 v Perranarworthalu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: meisek, 30.05.2006

   
­­­­

Diskuse k životopisu
William GoldingMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)