ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Golding William (*19.09.1911 - †19.06.1993)

­­­­

William Golding pochází z městečka Newquay, nedaleko Cornwallu, z rodiny středoškolského učitele. Ve svém dětství byl ovlivňován svým otcem, který si myslel, že náboženství je už jen přežitek, a proto zastával radikální politické názory. Náš autor však celou tuto výchovu odmítl a začal studovat přírodní vědy na Oxfordské univerzitě. U toho však příliš dlouho nevydržel a přestoupil na anglistiku.
Za studijních let vydal svou první básnickou sbírku. Potom se několik let věnoval herectví a působil dokonce i jako producent. Profesorem v Salisbury se stal ještě před druhou světovou válkou.
V letech 1940-1945 sloužil u námořnictva. Zúčastnil se několika významných bitev, například i invaze do Normandie (1944). Těchto pět let výrazně poznamenalo celou jeho tvorbu (viz Pán much). V té době se totiž přesvědčil o tom, že jeho ideály o společnosti jsou zcela mylné. Po válce se opět vrací do Salisbury. Jeho romány mají úspěch, a proto nakonec místo učitele opouští a stává se spisovatelem z povolání.
V roce 1983 se Holding stává laureátem Nobelovy ceny za literaturu. O pět let později jej královna Alžběta II. povýší do šlechtického stavu. Sir Golding umírá 19. června 1993 v Perranarworthalu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: meisek, 30.05.2006

   
­­­­

Diskuse k životopisu
William GoldingMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­